7 ефективни начина за разрешаване на конфликт

Изяснете целта, която искате да постигнете, и избягвайте личните нападки

18 Април 2020 г.
7 ефективни начина за разрешаване на конфликт

Снимка: Shutterstock

Когато си дете, конфликтите се разрешават лесно. Само трябва да викаш силно, и идва някой възрастен. Kогато пораснеш, нещата стават по-сложни - но не прекалено. Изисква се само търпение и устойчивост. LifeHack предлага 7 работещи съвета за разрешаване на конфликтите, в които всекидневно попадаме.

1. Запазете самообладание

Първото нещо, което трябва да се знае за конфликтите е, че ескалират бързо, когато емоциите се намесят. Някой хора не са способни да изразят с думи мислите си - това често ги ядосва и може да доведе до насилие. Винаги преди да влезете в какъвто и да било конфликт, спрете и си поемете дъх за момент. Запазете спокойствие, съберете си мислите и се уверете, че можете да запазите добрия тон.

2. Решете какъв изход искате

Преди да можете да разрешите един конфликт, трябва да решите какво искате да постигнете. Опитвате ли се да промените мнението на някого относно лично убеждение? Защитавате ли себе си или близък човек? Кое е по-важно:   проблемът или човекът? Ако не можете да отговорите на тези въпроси, тогава защо се включвате в конфликта? По-добре го оставете. Ако чувствате, че си конфликтът си струва усилията, четете нататък.

3. Бъдете готови на компромис

Няма значение кой е прав и кой греши. Ако и двете страни не вярваха, че са прави, изобщо нямаше да има конфликт. Понякога хората спорят заради самия спор. Разберете, че не може да печелите всяка битка. Трябва да сте готови да отстъпите малко, за да постигнете разрешение. Не е задължително конфликтите да имат губеща страна. Решете кое е най-важното за вас, преглътнете гордостта си и се откажете от останалото, така че всеки да има шанс да спечели.

4. Слушайте... Наистина слушайте

Как може да намерите средата, ако не знаете къде са двата края? Единственият начин да се срещнете по средата, е да разберете двете страни на спора. Ако не можете да изслушате другата страна, и другият няма да може да ви изслуша. Може да си мислите, че сте наясно с позицията на другия, но може да не знаете цялата история. Дори и да я знаете, много по-лесно е да хванете някого за ръката и заедно с него да стигнете до вашата гледна точка, отколкото да му казвате какво да прави.

5. Избягвайте личните нападки

Хората не са склонни да се съгласяват с някой, който ги обижда. Избягвайте подценяването, сарказма, въздишките и презрителните погледи. Представете си, че сте политик, който се опитва да спечели гласове. Ще гласувате ли за човек, който подценява интелигентността ви или ви напада лично? Ако искате да се възползвате от шанса да обърнете някого на своя страна, той трябва да ви уважава. Уважението е нещо, което се печели, а то не се печели с обиди.

6. Не се обвързвайте лично с резултата

Независимо колко добре сте защитили позицията си, винаги има възможност да не получите желания резултат. По-добре да се оттеглите, когато виждате, че губите, вместо да упорствате. Добър начин да се приключи конфликт, без нито една от страните да се признае за победена е да приемете несъгласието си. Това означава, че сте готови да преживеете факта, че имате различни мнения, а да таите недоволство и да търсите нов повод да продължите спора.

7.  Щом приключи, забравете за него

Както всичко останало в живота, важно е да не взимате конфликтите много насериозно. Това, което не ни убива, ни прави по-силни. Помислете - ще попречи ли това на слънцето да изгрее? Животът продължава, и няма смисъл да се стои на едно място. Щом конфликтът е приключил, оставете го в миналото.

Обекти Бг

Да поговорим

Не конфликтите, а емоционалната дистанция унищожава брака

Да поговорим

9 знака, че си имате работа с емоционален манипулатор

Още от Да поговорим

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Научете детето да се справя само

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

10 признака на „токсичния“ баща, който белязва душата на детето

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете детето да се справя само

Да помагаме ли с домашните, кога и как да го насъчваме

Има ли начин да се справите с подстригването бързо и лесно?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни трикове, когато искате да подстрижете момиченцето

Може да направите това в 4 лесни стъпки, при това без сълзи, без сърдене и без излишно напрежение. А на финала – имате доволна и усмихната малка госпожица

Майка и дъщеря спорят на пързалката. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да превърнете детското „Не“ в „Да“

Пробвайте с няколко прости въпроса