Ето как да превърнете това от предизвикателство в реалност
Снимка: Shutterstock
Работата от вкъщи, когато имате деца, е не само осъществима, но също така може да бъде голямо предимство, ако се наложи да се справяте с извънредни ситуации. А и дава възможност да присъствате повече в живота на малките.
Трябва обаче да се опитате да намерите необходимия баланс, за да се справите с евентуалните проблеми. Ето как да се случи това максимално лесно.
1. Наемете бавачка
Не мислете, че тъй като сте „цял ден у дома“, можете сами да се грижите за детето. Вероятно има и изключения, за които това е „лесна работа“. Но за повечето хора, комбинацията от работа и грижи за детето у дома, пречи и на едното, и на другото. А бавачката, дори да е за няколко часа, а не за цял ден, ще ви даде възможност да се съсредоточите върху задълженията си.
2. Организирайте всичко с точност
Възможно е докато работите, да се сетите, че трябва спешно да купите нещо от магазина. Или че имате неотложна домакинска дейност – пране например. За да избегнете тези разсейвания, просто си направете график с фиксирани часове за всичко. След като бъде установен редът, трябва и да го спазвате. В противен случай винаги ще бъдете под напрежение. А и ще сте доста разсеяни.
3. Изберете внимателно работата си
Много важно е какво работите, за да може да се адаптирате успешно и от дома си. Ако имате възможност, сменете работата с такава, която ви дава повече простор на действие. Ако това не е възможно, преустройте така дома, че да обособите едно кътче в него, където да може да се усамотите, за да се справяте по-добре със задълженията си. Важно е и членовете на семейството да знаят кога могат да ви прекъснат и в кои моменти трябва да пазят тишина и да не ви пречат.
4. Мислете гъвкаво
Това е едно от най-големите предимства на работата от дома. Нямате твърде строго работно време (условно казано) и може да отделите наистина повече време на децата. Но трябва да подходите умно, за да не страда нито една от страните. И нека леките криввания от работното време не се превръщат в ежедневен навик, защото не е полезно за вас.
5. Открийте точния баланс
Повечето от горните съвети са насочени към увеличаване на наличното ви време, но това не означава, че трябва да държите децата възможно най-далеч. Останете отворени и достъпни за техните нужди. Можете също така да им възлагате прости задачи, като изпразване на кошчето, добавяне на хартия към принтера и т.н., за да се чувстват и те съпричастни.
По материали от DonnaD
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари