За да сме информирани - това е важна част от лечението
Илюстрация: Shutterstock
Мит 1: ОРВИ и грип е едно и също
За да сме точни, грипът се явява разновидност на Острата респираторна вирусна инфекция (която поразява дихателните органи). Но на практика ги разделят на грип и други ОРВИ. И това са различни заболявания – общото е, че и двете покосяват горната част на дихателните пътища.
При ОРВИ причината могат да бъдат риновируси, аденовируси, реовируси. При грипа са грипни вируси, които могат да бъдат от различен род и тип, затова и епидемиите от заболяването имат не еднаква картина. ОРВИ обикновено протичат по-леко от грипа, симптомите се проявяват постепенно и всичко приключва приблизително за около седмица. Грипът атакува внезапно, състоянието рязко и бързо се влошава, температурата се покачва много, появяват се мускулни болки и сухота или дразнене на гърлото. Всичко това е съпроводено с главоболие, кашлица и течащ нос. Грипът продължава около две седмици и често дава усложнения във вид на отити, бронхити и синузити.
Мит 2: При ОРВИ и грип трябва да се изчака малко и температурата ще спадне сама
Високата температура е нормална реакция на организма при появата на инфекциозен агент. Когато защитните клетки на имунитета се срещнат с вирус, те изработват вещества, които повишават температурата. Това е необходимо заради по-голямото производство на антитела, тоест е средство за борба с инфекцията и потискане на вирусната репресия.
Съществува мнение, че при температура по-висока от 38,5С трябва да се приемат лекарства за понижаването ѝ. Но, в крайна сметка, всичко зависи от това как се чувствате. Някои хора вдигат 39 градуса и се чувстват добре, други при 37,5 са с три жилетки. Няма универсална цифра, при която да приемате лекарство за понижаване на температурата.
Опасност за живота представлява температура по-висока от 41 градуса, защото тогава започва протеинова коагулация (белтъците в клетките започват да се сваряват). Всяка по-ниска температура може да регулирате в зависимост от това как се чувствате. Може да вземете лекарство и при не много висока температура и да си облекчите живота.
Мит 3: При ОРВИ и грип помагат антибиотици
Антибиотиците са безполезни при вирусни заболявания. Възможно е да чуете мнение, че те намаляват риска от усложнения, предизвикани от бактерии. Дори и лекарите, за да се застраховат, е възможно да ви дадат рецепта. В резултат на приема на антибиотици гибелта на определени типове бактерии в микрофлората освобождава в организма ресурси, които ще имат нов импулс за растеж и размножаване (и освен това ще са устойчиви към използвания антибиотик).
Балансът на микрофлората може да се наруши за сметка на антибиотично устойчиви патогенни бактерии. Там, където без антибиотик може да се справи имунитета, всъщност настъпва усложнение. Затова приемът на антибиотици при ОРВИ или грип трябва да става под строго лекарско наблюдение и предписание, а не за профилактика.
Мит 4: Не съществува лечение от ОРВИ и грип
Има шега, че човечеството е успяло да прати човек на Луната, но до този момент не е измислило лекарство против грип. Това не е съвсем така, защото съществуват редица препарати, които облекчават състоянието.
При грип лекарят може да назначи невраминидазни инхибитори (широкоспектърни противогрипни лекарства, активни срещу грипен вирус А, грипен вирус Б и вируса на птичия грип), които да намалят продължителността на заболяването.
Мит 5: Ваксини срещу грип могат да се правят само при пълно здраве или седмица след оздравяване от ОРВИ
Разбира се, това е идеалната ситуация. Но международните стандарти допускат ваксинация при лека кашлица или хрема, без температура. До този момент няма ваксина срещу ОРВИ, за сметка на тези против грип, а най-доброто време за поставянето им е през октомври.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари