Ето как да бъдете най-добрия приятел на своето внуче и неговите родители
Снимка: Shutterstock
Бабите и дядовците са незаменими помощници на младите родители и често прекарват много време със своите внуци. Но понякога се налага да се изправят пред сериозни предизвикателства, за да се харесат и изпълнят в крайна сметка своята мисия. Предлагаме ви 10 златни правила, които да ви помогнат да станете перфектните баба и дядо за своите внуци и в същото време да не отнемате ролята на родителите в отглеждането на техните малчугани.
1. Никога не се появявайте изненадващо на вратата, колкото и да са благородни подбудите ви. Задължително предупредете семейството за посещението. Възможно е в този ден те да имат други планове. След като пристигнете, с децата се отнасяйте като член на семейството, а не като гост. И помогнете на майката, ако има нужда да я отмените в някое от битовите й задължения. Така всички ще ви се радват и ще ви бъдат благодарни, а появата ви няма да предизвиква досадно мърморене и мръщене.
2. Ако случайно се скарате с децата, опитайте веднага да постигнете мир. Може да се случи да имате недоразумения или да поспорите, но е важно бабите и дядовците винаги да правят първата стъпка за помирение, макар да са по-възрастни. Именно от позицията на най-възрастни и най-мъдри те трябва да се стремят да поддържат и възстановят мира в семейството, дори ако се чувстват лично засегнати.
3. Спазвайте установения ред. Не променяйте никога правилата, наложени от родителите, дори да смятате, че те грешат в отглеждането на децата си. Спомнете си как на тяхната възраст сте се дразнили от натрапчивата намеса на вашите родители, когато сами сте отглеждали своите деца. Всеки има право на грешки, а вие може само деликатно да ги посочите, без да се намесвате. За да бъдете добри баба и дядо, трябва да се приспособите, а не да приспособявате другите към своите навици и очаквания.
4. Хвалете децата – и внуците, и младото семейство. Дори да смятате, че могат да направят нещо по-различно, никога не пестете добрите думи. Това ще ги окуражи, а и така ще ви харесват много повече.
Снимка: Shutterstock
5. Показвайте еднаква привързаност към всички внуци. Не фаворизирайте едно от децата, тъй като така страдат останалите и техните семейства. Бабите и дядовците трябва да бъдат опорна точка, да са символ на справедливостта, а не причина за напрежение между братя и сестри.
6. Никога не принизявайте децата си като родители. Не си позволявайте да критикувате дъщеря си като майка за всяка грешка, която направи. Така я обиждате, подхранвате несигурността и страховете й, а и рискувате да влошите отношенията си. Ако наистина трябва да й кажете нещо важно, направете го конструктивно. Вместо да критикувате и обяснявате колко е грешно, предложете да опита по друг начин.
7. Предлагайте съвети и помощ, без да очаквате да бъдат приети. Така давате възможност на децата и внуците да чуят и оценят думите ви, без да се чувстват задължени да правят това, което препоръчвате. А ако случайно се наложи да подкрепите семейството финансово, в никакъв случай не налагайте своята воля каква кола или къща да изберат.
8. Не се намесвайте в интимния живот на семейството. Разногласията между двамата са тяхна работа, а не ваша и по никакъв начин не ви касаят. Не бива да вземате страна, въпреки родителския инстинкт да защитите детето си. И никога не се намесвайте пред внуците, защото така сривате достойнството на техните родители. Внуците запомнят тези сцени.
9. Бъдете позитивни, защото вашият оптимизъм помага и на децата, и на внуците ви, да преодолеят трудностите, пред които са изправени. Опитайте да наблягате на положителните емоции и да смекчете отрицателните. Така ще им помогнете да приемат проблемите и трудностите по правилния начин и да излязат по-лесно и по-бързо от тях. А и вие знаете как да направите това, защото сами вече сте преминали през подобни проблеми в живота си.
Снимка: Shutterstock
10. Научете внуците на хобитата си. Превърнете се в онзи човек, който ще ги научи на нещо по-различно от нещата, изучавани в училище. Помогнете им да изучат света на насекомите, да събират марки, да се грижат за растенията в градината, да рисуват. Така ще имате и интересни занимания, които може да споделяте, когато сте заедно.
По материали от Nostro figlio
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари