Вижте какво трябва да правите, когато детето ви се държи лошо
Снимка: Shutterstock
Повечето родители се стряскат, ако учителят на детето им каже, че то е ударило друго дете или е наплюло някого, но това са напълно нормални неща.
Дори добре възпитаните деца често проявяват бурно и агресивно поведение. Те се опитват да разберат как да се разбират в групова среда и често са необходими много проби и грешки за тази цел. Освен това децата на тази възраст постоянно наблюдават своите връстници. Ако видят, че на някое дете му се е разминало нещо, те искат също да опитат.
Научете се да разпознавате често срещаните неправилни поведения в предучилищна възраст и помогнете на педагозите да ги отстранят още в зародиш.
Снимка: Shutterstock
1. Агресивни действия
Децата в предучилищна възраст лесно се разстройват и все още не са усъвършенствали използването на думи, за да изразят емоциите си. Затова са склонни да хвърлят предмети, да удрят, да ритат или дори да хапят, когато са разстроени.
Учителят на детето ви вероятно се е справил със ситуацията веднага и му е дал време да се успокои. Много родители обаче правят грешката да се приберат вкъщи и да накажат детето си за случилото се в училище.
Особено малчуганите около 3-годишна възраст нямат силна дългосрочна памет. Ако детето ви удари някого сутринта, до следобеда вероятно вече е забравило за случилото се и даването на последствие само ще го обърка. Вместо това поговорете най-общо за това какво е приемливо поведение. Ако забележите това поведение у дома, реагирайте бързо и последователно.
2. Орална фиксация
Децата облизват или плюят други деца от любопитство, за да се пошегуват или защото са видели друго дете да го прави. Ако учителят ви предупреди, че това се е случило, кажете на детето си спокойно: „Плюенето не е възпитано и разпространява микроби“.
Детето в предучилищна възраст, което е свикнало да използва устата си, за да изследва заобикалящата го среда, може да изяде засъхнал пластилин или лепило. Но ако това се случва многократно, може да е начин то да получи реакция от учителя си или от другите в групата. Поговорете с възпитателя на детето си да го отстрани от занималнята, ако се опитва да сложи нещо грубо в устата си, за да не получава вниманието, което желае. Също така сутрин му напомняйте: „В устата ти влиза само храна“.
Ако то продължава да яде странни неща, говорете с педиатъра си. В редки случаи това може да е признак на тежък недостиг на желязо или на хранително разстройство, при което детето развива апетит към необичайни вещества.
3. Физическо натоварване
Децата в предучилищна възраст често се прегръщат и стискат прекалено силно. Поговорете с детето си за личното пространство и му кажете, че е нормално да прегръща родителите, братята и сестрите си, но приятелите трябва да бъдат посрещани с по-малко докосване.
След това измислете алтернативно поведение, като например удряне на ръцете от типа „дай пет“ или махане за поздрав. Това е още една възможност да го научите на чувствата и гледната точка на другите хора.
Снимка: Shutterstock
4. Неуважително отношение
Когато ви се струва, че детето ви е било грубо, то вероятно не е имало намерение да ви обиди. Просто е решило да повтаря хаплива или неподходяща фраза, която е чуло от телевизията или дори от самите вас.
Ако то ви каже или направи нещо обидно, например да нарече учителя по име, поговорете с него за това какъв език е подходящ. След това му помогнете да напише извинителна бележка.
Като говорите повече с него за поведението му и поставяте ясни очаквания, вероятността да направи нещо нередно в детската градина ще бъде по-малка и ще имате по-малко такива обаждания от възпитателя му.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари