20 съвета за родители от учители от предучилищен етап – Част 2

Те ще ви помогнат да се справите с някои проблеми и да създадете полезни навици на детето

26 Февруари 2023 г.
20 съвета за родители от учители от предучилищен етап – Част 2

Снимка: Shutterstock

В детската градина детето ви е подредено, обува съвсем само обувките си и като цяло е по-самостоятелно. Но щом се приберете у дома, започва да мрънка и да търси помощта ви за абсолютно всичко. Да ви звучи познато?

За да се справите с този проблем, можете да заимствате няколко успешни стратегии от наръчника на детските учители. Ето и останалите препоръки на специалистите!

Снимка: Shutterstock

Насърчаване на сътрудничеството

Ако влезете в някоя група в детска градина, със сигурност ще видите деца, които седят тихо в кръг, образуват подредени редици, вдигат ръце, за да говорят, раздават салфетки и закуски.

Въпросът е: как учителите постигат това? Как успяват да накарат десетина или повече деца на такава възраст да си сътрудничат с желание и радост? Въпреки че няма тайна формула, ето няколко работещи съвета:

1. Похвалата е от ключово значение

Това е особено вярно и приложимо, ако детето ви не е във фаза на сътрудничество.

Опитайте да го хвалите винаги, когато е добро и ви помага. Това ще му хареса. А и децата повтарят поведения, когато получават нужното внимание.

2. Изграждане на рутина

Децата сътрудничат в детската градина, защото знаят какво се очаква от тях. Там те следват една и съща рутина ден след ден, така че бързо научават какво трябва да правят и след известно време почти не се нуждаят от напомняне.

Макар да е непрактично у дома да има същото ниво на структура, колкото по-последователни сте, толкова по-изпълнително ще е детето ви. Затова определете няколко рутинни процедури и се придържайте към тях.

Например: Всеки се облича преди закуска. Когато влизаме отвън, си мием ръцете. Няма приказки преди лягане, докато всички деца не са по пижами. В крайна сметка спазването на тези „домашни правила“ ще се превърне в част от ежедневието на детето ви.

3. Превърнете отговорностите в игра

Ако детето ви отказва да направи нещо, опитайте да го превърнете в игра. Хуморът и игрите са два чудесни инструмента, за които родителите понякога забравят.

Така например, за да накарате детето ви само да започне да се обува, може да превърнете ситуацията в ролева игра и да го предразположите да си представи, че е в магазин за обувки. С помощта на забавлението то ще свикне по-бързо с изпълняването на отговорностите.

4. Уведомявайте го предварително преди промените

Ако детето ви избухва винаги, когато обявите, че е време да изключите телевизора или да спрете играта, за да хапнете или излезете на разходка,  може би проблемът е в това, че не го предупреждавате предварително.

В детската градина възпитателите винаги уведомяват децата за предстоящите промени, за да имат време те да довършат това, с което са се захванали в този момент. Поради тази причина учителите съветват родителите да правят същото и у дома.

Снимка: Shutterstock

5. Бъдете разумни с наградите

Ако детето ви винаги прави нещо, защото очаква награда, то няма как да научи истинските причини за извършването на определени дейности. Тоест няма да разбере, че трябва да си прибере играчките, ако някой от семейството му помага.

Най-добрият вариант е да запазите наградите за специалните моменти, като ходенето на гърне или първото самостоятелно завързване на връзките на обувките. Но избягвайте да ги предлагате за ежедневни неща - като измиването на зъбите например.

6. Дайте възможност за структуриран избор

Ако например тригодишното ви дете отказва да седне на масата за вечеря, може да му предложите да избере дали да седне и да получи десерт, или да не седне и да пропусне лакомство. Отначало детето може да не направи правилния избор, но в крайна сметка ще стигне до по-доброто решение, след като види, че грешният избор не му носи това, което иска.

7. Избягвайте да използвате твърденията „Ако“

Отправяйте исканията си по-категорично, за да се стигне до сътрудничество. „Ако си прибереш моливите, можем да отидем в парка“ предполага, че може би детето ви няма да прибере моливите си. Вместо това опитайте: „Когато прибереш моливите си, ще отидем в парка“.

8. Дайте приоритет на играта

Учителите в предучилищните групи непрекъснато повтарят, че днешните деца са по-малко способни да играят с въображение в сравнение с децата отпреди едно-две десетилетия. Причината е, че твърде голяма част от деня им е структурирана в контролирани дейности.

За да промените това, не е препоръчително да кажете просто на детето си: „Иди да играеш“. Не е ваша работа да следите за това дали то се забавлява 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Оставете го да се отегчи малко, като се уверите че има подръчни материали като пластилин, с който да отключи своето въображение.

9. Пуснете музика, докато изпълнява задачите

Също както големите хора, малките имат нужда от хубава музика, за да се мотивират да свършат нещо. Ако не се чувства творчески настроено, провокирайте състезателния му дух и го накарайте да се облече преди любимата му песничка да свърши.

10. Насърчавайте работата в екип

Ако детето ви се бори за играчка с друго дете, поставете таймер за пет минути. Обяснете внимателно, че ще играете на забавна игра. Първо едно от децата ще може да вземе играчката и ще играе с нея, докато не чуе звуковия сигнал. След това играчката отива при другото дете. По този забавен начин те не само ще се научат на съвместна игра, но и на това да делят своите играчки без скандали.

11. Оставете детето само да реши дребните кавги

Вместо да се намесвате, за да разрешавате спорове, останете настрана и оставете малчуганите сами да се справят с провокиращата ги ситуация. Намесете се единствено, ако се стигне до агресия. Така ще ги научите как да контролират конфликтите и да ги разрешават, защото не във всеки подобен момент ще бъдете там, за да спасявате детето си.

Елена Николова по материали от Parents

Заедно

Децата, родени под тези зодии, са най-трудни за възпитание

Да поговорим

8 грешки при възпитанието на децата

Заедно

8 гениални цитата за правилното възпитание

Още от Да поговорим

Родители съветват детето. Снимка: Shutterstock

Топлите родителски думи: какво трябва да чува детето всеки ден

Човекът, отговарящ за събуждането на другите, трябвало да стане много преди всички останали.

Снимка: Shutterstock

Забравените професии – хора будилници

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Чудесен начин да разкажете на детето за малките на животните.

Снимка: Shutterstock

Майка държи ръчичките не бебето си. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка държи ръчичките не бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Магията на „златния час“

Защо първите 60 минути след раждането са особено важни (част II)

Блейк Лайвли и Райън Рейнолдс. Снимка: Getty

 

Заедно

Блейк Лайвли разказа за характерите на децата

Актрисата и Райън Рейнолдс възпитават три дъщери и един син

Джеф Безос и Лорън Санчес. Снимка: Getty

Заедно

Пилотира самолет, пише книга, печели „Еми“: 5 факта за Лорън Санчес

Това лято предстои най-пищната сватба на годината

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Свикването с нова храна може да бъде сериозно предизвикателство.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да научим бебето да харесва различните вкусове и аромати

Тези съвети ще ви помогнат да направите този преход максимално лесен и интересен за него

Родители съветват детето. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Топлите родителски думи: какво трябва да чува детето всеки ден

Материалният комфорт не стига, важно е да подкрепяме хлапето духовно и да го мотивираме

Не е полезно да затрупвате детето с играчки.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 причини да спрете да купувате играчки

Колкото по-малко са те в дома ви, толкова по-спокойно ще бъде детето