Как да неутрализирате мило опитите на малкото да ви манипулира
Снимка: Guliver / iStock
То понякога го прави несъзнателно. Или пък наистина не разбира добре какво му е казано, а чува онова, което му е иска.
Но има и случаи, в които ви гледа в очите и не, че ви лъже, но настойчиво се опитва да ви убеди в нещо, което много желае – да изяде забранения сладкиш, да отидете на кино, да спи у приятелче…
Винаги и на всяка възраст ще има поводи хлапето да се пробва да ви преметне. И тъй като няма родители, които да са единодушни по всички въпроси и преценките им да съвпадат, малкото все ще намери начин да се възползва от разногласията помежду ви.
Когато мама и тате работят много и се прибират уморени, е още по-лесно да се поддадат на детските манипулации. Когато веднъж постигнат успех, защото родителите нямат единно мнение за правилата, детето проявява изобретателност и развива тази тактика.
Нормално е - то всъщност развива и усъвършенства мисленето си, но понякога манипулирането може да прехвърли границите на допустимото. Зависи доколко и как ще се поддадете…
Ако го хванете в крачка:
Не казвайте: „Ти лъжеш, не е вярно, не съм казвал/а такова нещо.“ Това значи, че наистина мислите малкото за лъжец и го упреквате в мошеничество.
Кажете: „За първи път чувам такова нещо. Остави ме да поговоря с татко ти и двамата ще решим как да стане.“ Така си давате малко време да премислите и обсъдите семейно детската молба.
Не казвайте: „Нямам нищо против, стига татко ти наистина да е съгласен, ще го питам.“ В този случай допускате две грешки:
1. Поставяте под въпрос честността на детето;
2. Давате му възможност да притича при баща си и да се опита да го убеди, че всъщност вие сте съгласна, и всичко зависи от него.
Знае се обаче, че татковците имат навик да склоняват много лесно на всякакви прищевки, само и само да бъдат оставени на мира, така че целта вероятно ще бъде постигната. Не допускайте детето да играе ролята на посредник.
Кажете: „Първо трябва да си помисля, ще поговорим по-късно. Хубаво е, че ме молиш и ми оставяш време да обсъдим всички как да постъпим.“ Така ще избегнете необмислени постъпки и припрени действия, ще подчертаете ценността на общия семеен съвет, ще поощрите детето с похвалата си и ще го научите да обмисля и планира, а не да ви притиска.
Най-важното: изслушвайте внимателно какво ви казва детето – може би дори не става въпрос за целенасочена манипулация, а за невинно настояване.
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари