5 начина всички да са щастливи (особено майката)
Илюстрация: Shutterstock
Когато се роди първата ми дъщеря преди три години, живеехме в Лондон – на 8000 км от семействата ни. До този момент вече бяхме прекарали четири години на същото място, всички роднини ни бяха идвали на гости, а втората ни много малка спалня се бе превърнала в най-търсеното B&B в Лондон.
Раждането на дъщеря ни даде началото на нова вълна гости, които искаха само едно нещо – да пипат бебето!
Да се натресе някой от семейството ти може да е доста стресиращо, когато си с новородено, а ако реши да остане известно време, нещата съвсем се влошават.
Ето как да направите така, че да почувствате визитите от роднини като благословия, а не като бреме.
1. Бъдете много конкретни кой може да ви посещава и кога.
Ние знаехме, че можем да понесем само по една двойка от семейство накуп и аз заявих, че за мен е много важно майка ми да е първата, която да ни посети. След това идва ред на родителите на съпруга ми и т.н.
Ако сте откровени с какво може да се справите в този момент и кога точно, ще си спестите доста стрес, а и ще дадете време на роднините също спокойно да планират гостуването си.
2. Отложете малко посещенията.
Според Здравната служба на САЩ за нормална бременност се смята тази, която е изпълнила 42 седмици. Затова майка ми си беше взела билет с дата две седмици след термина ми, но бебето избърза с една, така че аз и съпруга ми разполагахме с цели три седмици да бъдем сами с бебето. Не беше планирано, но съм ужасно благодарна, че се случи така.
Беше време, пълно с мили моменти, през което и двамата понатрупахме опит като родители. Когато майка ми дойде, аз почти се бях възстановила и бях готова да се насладя на компанията й.
3. Намерете си място, където да сте насаме.
Намерете си място у дома, където може да се оттеглите и да си поемете въздух. Аз отивах в стаята на бебето, където си я кърмех, а и имах време да си проветря главата. Времето след раждането е трудно не само физически, но и емоционално, затова не е кой знае какво да кажете на гостите, че ви трябва известно време да нахраните бебето, да си вземете душ или просто да обиколите квартала.
4. Намерете им работа.
Роднини, които идват, за да видят бебето, искат да държат бебето – непрекъснато. Така че – възползвайте се. Вземете си душ или дремнете. Закачете на хладилника списък с неща, които трябва да се свършат вкъщи (или навън). Ако някой ви пита трябва ли ви помощ за нещо, ще сте подготвена със задачите.
Важно: Бабите и дядовците се умиляват, държейки спящо бебе на ръце. И могат да го правят с часове. Не се тревожете, че то после няма да спи само в креватчето. Да гушка първата си внучка, докато тя спи, е едно от нещата, които майка ми никога няма да забрави.
5. Не забравяйте мисията си.
Тези дни вашата работа е да се грижите за бебето и да се учите как да бъдете майка. Не е да чистите за гостите, да готвите за гостите или да го играете екскурзовод. А работата на роднините е да се радват на сладкото бебе, да помагат вкъщи и да се забавляват самосиндикално.
Когато се опитвате да придружавате групата на разходка из града, вместо да си бъдете изтощена или когато прекалено грижовната ви майка се опитва да бъде майката, а не бабата – е, тогава се поражда напрежението. Бъдете ясна и мила, но твърда по въпроса.
Твърде вероятно е посещенията от страна на семейството ви да оставят смесени чувства. Ще има прекрасни моменти, но и спадове. Харесваше ми роднините да се запознават с дъщеря ми, но един ден стоях пред кафене и плаках в продължение на пет минути, преди да успея да се върна…
Така че това е майчинството – много прекрасни моменти, примесени с тежка работа и сълзи. Добре дошла в клуба, мама.
Текст: Andrea Coker/motherly.com, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари