Какво трябва да прави бъдещият татко по време на бременността

Кои са трите основни типа бащи и как на практика могат да бъдат полезни на своята партньорка в този момент

29 Април 2022 г.
Какво трябва да прави бъдещият татко по време на бременността

Снимка: Shutterstock

Докато бъдещата майка ходи на контролни прегледи (често с таткото, ако трябва да бъдем честни); изчита томове литература и информация за онова, което ѝ предстои; прекарва часове в изучаване и гледане на поредната снимка от ехографския преглед; прелива от емоции; избира обзавеждане на детската стая, бебешка количка и дрешки за новороденото; отново прелива от емоции; прави списъци с най-необходимото за бебето, за нея, за болницата и т.н., таткото като че ли попада някъде на заден план. Но той също може да бъде много полезен в този период.

Истината е, че повечето татковци също много се вълнуват от предстоящото събитие. На някои то дори може да подейства доста дестабилизиращо и да ги извади от обичайното спокойствие. Има различни начини, които биха им помогнали да преодолеят стреса. И част от тези начини са именно като се включат по-активно в очакването.

Снимка: Shitterstock

Видове татковци

Супер активен

Той е пълен с енергия и жизненост, която в периода на бременността, нараства още повече. Присъства на абсолютно всички нейни прегледи, задава конкретни въпроси на лекаря, тъй като преди това е изчел вероятно повече и от партньорката си по въпроса.

И е постоянно е зает с неща, които подготвят появата на бебето и пристигането му у дома. Не обича да оставя нищо на случайността, а се стреми да направи домът още по-уютен и приветлив за новия човек в живота на семейството.

Тревожен татко

Той е постоянно притеснен за здравето на своята половинка. И непрекъснато внимава: следи какво яде, колко наддава, дали не се преуморява, дали не прави нещо, което е опасно за нея или бебето.

Също така не оставя нищо на случайността, но за разлика от енергичния татко, който заразява с позитивизъм чак до прекаляване, тук всичко е в обратна посока. Тревожният татко се подготвя за най-лошото във всяка една ситуация, опитвайки да го предвиди и изпревари.

Отсъстващият татко

Той е далеч от нещата. И не, защото не се вълнува от появата на бебето, а понеже смята, че това са си „женски работи“, в които не е редно да се меси.

За него в този момент е далеч по-важно какво ще се случи в работата, как ще протече поредната делова среща и дали ще успее да сключи сделка, отколкото нарастването на плода в корема на жена му. Не че подценява това състояние и емоционалния момент, свързан с бащинството, просто разграничава нещата чисто сексистки – за мъже и за жени.

Как трябва да се държи бъдещият баща

На първо място той трябва да накара бъдещата майка да се чувства спокойна и компетентна в майчинската си роля. Да я подкрепи и убеди, че тя е готова да се справи с раждането, след раждането, с кърменето, грижите за бебето. Да споделя както тревогите ѝ , така и радостите.

Не бива да се сърди на неочакваните ѝ реакции, а да опита да я подкрепи в такъв деликатен момент. Ако тя плаче отчаяно, защото поръчаната бебешка количка е пристигнала червена, вместо синя, трябва да прояви разбиране и търпение.

Рано или късно всичко ще се върне на старото място и животът ще продължи, но вече с бебе.

Снимка: Shutterstock

Но докато трае бременността, таткото трябва да постави в центъра на вниманието бъдещата майка. Да я поглези по начин, който да я накара да се почувства обичана и подкрепяна. Също така да я накара да се чувства красива и желана. Може да има подути глезени и по-закръглени бедра, но за него тя си остава най-красивата на света. И трябва постоянно да ѝ го казва и показва.

Трябва да приеме и факта, че сега тя може да не иска да прави секс като преди, а може изобщо да не желае. Всичко това обаче не означава, че е престанала да го обича, просто се страхува за бебето.

Бъдещият татко трябва да се научи и да я изслушва, когато тя желае да говори емоциите си, без да я осъжда или потиска. Да споделя мисли, емоции и преживявания, свързани с това събитие, с нея и свободно да говори и за своите чувства.

Ако бъдещата майка го помоли да присъства при избора на дрешки, той трябва да е до нея, въпреки че му се струва глупаво, досадно или излишно това точно сега. За нея обаче е важно, така се чувства подкрепяна. И в никакъв случай не бива да прави отрицателни сравнения между своята половинка и други бъдещи майки. Не, тя не е качила 10 кг, а само 3. И точка по въпроса.

По материали от Mamma pret a porte

Здраве

3-та седмица на бременността: Таткото определя пола на бебето!

Заедно

Как таткото влияе върху съдбата на дъщеря си

Да поговорим

Кога таткото се чувства изоставен

Още от Да поговорим

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Научете детето да се справя само

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

10 признака на „токсичния“ баща, който белязва душата на детето

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Афтите са изключтелно неприятни и болезнени.
Снимка: Shutterstock

 

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Някои бащи са изключително токсични.
Снимка: Shutterstock

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете, което оглежда трудни задачи. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Научете детето да се справя само

Да помагаме ли с домашните, кога и как да го насъчваме

Има ли начин да се справите с подстригването бързо и лесно?

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Полезни трикове, когато искате да подстрижете момиченцето

Може да направите това в 4 лесни стъпки, при това без сълзи, без сърдене и без излишно напрежение. А на финала – имате доволна и усмихната малка госпожица

Майка и дъщеря спорят на пързалката. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Как да превърнете детското „Не“ в „Да“

Пробвайте с няколко прости въпроса