Самостоятелността е ключов процес от възпитанието
Майка и дете. Снимка: Shutterstock
Като родители една от основните ни цели е да научим децата си да бъдат независими. Но невинаги е лесно те да станат по-самостоятелни и отговорни. Донякъде това се дължи на факта, че нашият родителски инстинкт често е да ги улесняваме, да ги спасяваме от грешките и провала.
Децата обаче трябва да бъдат предизвиквани, за да развият уменията, упоритостта, смелостта и самостоятелността, необходими за независимото им функциониране в света. Необходимо е време, усилия и доверие, за да насочите детето си да стане по-независимо, но резултатът си заслужава.
Ето няколко прости неща, които можете да правите всеки ден, за да помогнете на вашия малчуган да бъде по-независим.
Родители с дете. Снимка: Shutterstock
На пръв поглед може да изглежда нелогично, но ако позволите на децата да правят грешки, те ще се научат да успяват в живота. Когато сгрешат, дайте им да разберат, че това е нормално, и им помогнете да помислят как да се справят по-добре следващия път.
Тази промяна в мисленето може да се използва при всякакви случаи - от малки грешки, като например решението да не си вземат чадър, когато прогнозата предвижда дъжд, до по-големи грешки, като например неуспешен изпит, защото са решили да изчакат до предишната вечер, за да учат. Да им позволите да почувстват дискомфорта или разочарованието, които идват от техния избор, може да е трудно. Но това им помага да се развиват и всъщност може да подобри самочувствието им и способността им да се справят с трудностите.
Трудно е да видите как детето ви се бори. Но се съсредоточете върху това да гf научите, че неуспехът е просто обратна връзка.
Насърчавайте детето си да поема малки задачи, като например да подрежда играчките след игра, да помага при прибирането на покупките и да подрежда стаята си. Уверете се, че им възлагате задължения, които са подходящи за възрастта им и са необходими. Децата са много по-склонни да помагат, когато чувстват, че допринасят за домакинството истински.
Не е необходимо задълженията да са големи, просто нещо, което изисква от тях да мислят предварително и да планират.
Предлагането на свобода и даването на възможност на децата да правят избор, в разумни граници, е чудесен начин да им дадете повече права, да изградите увереност в техните умения за вземане на решения и да помогнете за изграждането на чувство за отговорност. Тази стратегия може да се изрази в това, да помолите детето си да реши дали да облече червена или синя риза или да му позволите да се прибере от училище с приятел.
Предоставянето на много възможности на децата да вземат собствени решения (и да се учат от грешките си) е един от начините родителите да покажат на децата, че техните предпочитания, идеи, желания и нужди се уважават и ценят. Колкото повече практика имат децата да правят самостоятелен избор, толкова по-добре.
Имайте предвид, че ако децата имат твърде много възможности, те могат да се претоварят. Затова вместо да казвате: „Какво искаш да правиш днес?“ Попитайте ги дали биха предпочели да отидат на детската площадка или на разходка. Опитайте се да предложите две или три възможности, които са ви удобни - това ви помага да кажете „Да“ на всеки вариант, който те изберат.
Знайте, че ще се случват неуспехи. Това просто означава, че детето ви не е напълно готово за новата привилегия. В такъв случай бъдете готови да се намесите, за да го предпазите.
Децата се нуждаят от пространство, за да учат и да се развиват. Насърчавайте самостоятелността, като давате на детето си много възможности да изследва, без да е под прекомерен надзор. Ако то играе в друга стая, оставете го да играе без вас (или ако трябва да го проверявате, опитайте се да бъдете дискретни). Ако забележите конфликт с брат или сестра или приятел, дайте им възможност да го разрешат продуктивно, преди да се намесите.
Оставете ги да вървят малко пред вас по тротоара (преценявайте според трафика по улицата и тяхната готовност). Дайте им възможност да влязат в кафенето, да поръчат и да платят обяда си, докато вие наблюдавате от безопасна гледна точка.
Опитайте се всеки ден да намерите поне един начин, по който детето ви да извърши нещо „самостоятелно“, без да сте до него.
Доколкото е възможно, избягвайте да поправяте детето си, когато то се опитва да направи нещо самостоятелно. Например, ако помолите детето си да си оправи леглото и то не е перфектно, устойте на желанието да го поправите. Винаги се опитвайте да помните, че съвършенството не е цел.
Целта е да позволите на вашето малко дете да поеме отговорността. То няма да иска да продължи да опитва, ако всеки път, когато го прави, чувства, че не се справя според вашите стандарти.
Дете опитва да достигне чаша. Снимка: Shutterstock
Начинът, по който организирате пространството си, ще повлияе на способността на детето ви да упражнява самостоятелността си. Може ли да достигне чашите, чиниите, вилиците и салфетките си? Има ли кана с вода, от която може да си напълни чашата, ако ожаднее? Има ли достъп до мивка и сапун, за да си измие ръцете без чужда помощ?
Помислете за начините, по които можете да увеличите шансовете на детето си да прави нещо самостоятелно. Например можете да използвате по-ниска закачалка за дрехите, така че да са по-лесно достъпни. Дръжте столче в близост до кухнята, за да може детето да вземе закуската си от хладилника без чужда помощ.
Насърчаването на независимостта на детето ви може да бъде едновременно дар и борба. Просто помнете, че колкото повече правите за него, толкова по-малко то може да направи и научи за себе си.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари