Данни от национално проучване на УНИЦЕФ и съвети от експерти на организацията
Снимка: Shutterstock
УНИЦЕФ проведе национално проучване на тема "Ранно детско развитие", от което става ясно, че ¼ от родителите смятат, че бебето не трябва да се носи на ръце и да се гушка често. За да не се разглези.
Това ни се струва плашеща цифра! Защото колкото повече прегърнати и гушнати деца имаме, толкова по-щастливи и усмихнати ще сме всички. Защото гушкането, милването, прегръщането и откликването на детските нужди е важно още от първата глътка въздух на всеки. Важни са, разбира се, още много други неща.
Например следните 6 съвета от експертите на УНИЦЕФ, които и Новите родители са от голяма помощ и на малките, и на големите - за да израснат щастливи заедно.
1. Говорете на детето
Избягвайте многословието, използвайте ясни и прости думи. Обяснявайте какво правите с кратки изречения, когато взаимодействате с детето във всекидневието. То слуша и започва да разбира езика дълго преди самò да започне да говори.
2. Хвалете го и награждавайте неговите успехи и усилия
Прегърнете го, кажете „браво“, дайте нещо дребно за награда. Награждаването на успехите работи много по-добре, отколкото забележките и порицаването за неуспехите.
3. Когато искате детето да научи ново умение, покажете му и помогнете, като насочвате движенията му с ръцете си
В ранна възраст децата учат чрез имитация и можете да превърнете това в игра.
4. Окуражавайте детето да посегне или да достигне до това, което иска
Дори в ранните етапи на развитие не е добре да му давате в ръцете всичко, което поиска. Добре е то да има възможност да посегне, хване с ръка, пълзи, посочи, назове предмета, за да развива двигателните и езиковите си умения.
5. Давайте възможност на детето да се опитва да прави нещата самостоятелно. Помагайте му само колкото е необходимо
Отрано започнете да развивате уменията му за самообслужване по време на хранене, събличане и обличане, тоалет. Колкото по-дълго е практикувало дадено умение, толкова по-уверено ще бъде детето и по-подготвено за следващия етап от живота си, когато тръгне на детска градина.
6. Играйте заедно
Вие сте най-важният човек за него, особено през първите три години от живота му и взаимодействието му с вас влияе положително на неговото развитие. Чрез играта то учи и усвоява нови умения.
Още съвети организацията публикува с хаштаг #РаннитеМоментиСаОтЗначение и в сайта си.
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари