4 причини да се изпуска и след като навърши 3 г.
Илюстрация: Guliver / Getty
От време на време с всяко дете се случват малки „инциденти“ - въпреки, че полза гърне, то си подмокря гащите си. Ако се случи веднъж, може и да не обърнете внимание, но когато това се повтори, започвате да се притеснявате.
Какво се случва с него?
Това е инцидент
За втори път тази седмица го взимате от детската градина със сменени панталони, а в раничката стоят напиканите. Детето се усмихва срамежливо и се преструва, че нищо не се е случило. И въобще не иска да обсъжда с вас причините за този инцидент.
Въпреки това, без да правите драма, опитайте се да разберете какво се е случило, за да можете да му помогнете, ако е необходимо.
Може би просто то е било толкова увлечено от новата игра, че не усетило позива. А после е станало твърде късно.
Попадайки в трудна ситуация, детето може да се върне назад в развитието си - регресира, сякаш дава ясно да се разбере, че се нуждае от подкрепа. Напикава се като бебе, за да се върне във времето, когато мама е била до него и се е чувствало спокойно.
Как да реагираме?
Не се карайте, нито се опитвайте да засрамите детето. То вече се чувства достатъчно неловко и вашето възмущение само ще влоши положението.
Успокойте го, кажете му, че това може да се случи на всеки. И едва тогава му обяснете, че трябва да бъде по внимателно и да слуша тялото си.
Кажете му, че желанието да отиде и да се изпишка не винаги се случва по поръчка, но е по-добре да отиде до тоалетната пет минути преди това, отколкото да закъснее фатално.
Следващия път то ще бъде по-внимателно, защото вероятно не иска да попадне отново в неприятна ситуация.
Важно е хлапето да се чувства в собствените си очи пораснало и голямо.
Способността да остане сухо и да контролира естествените си нужди са сред най- важните постижения. То не иска другите да го мислят за бебе, което пишка в гащите.
Говорете за инцидента с възпитателите, уверете се, че са в състояние правилно да разберат ситуацията и да не натякват за инцидента пред другите деца.
В знак на протест
Често се случва проблемът с мокрите гащи да е свързан с факта, че детето изпитва напрежение и дискомфорт.
Мотивирано от перспективата да отиде на детска градина, то бързо се учи да ползва тоалетна още на 2-3 години. В ума му градината и необходимостта да бъде сухо, да контролира процесите в тялото си, са тясно свързани.
Когато обаче срещне трудности, когато не може да се справи с правилата в детската градина, може да започне да се изпуска, за да даде SOS сигнал.
Може би на него му е трудно да се подчинява на правилата в колектива: да спазва режима, да бъде активно, независимо и в същото време ... послушно.
Случва се хлапето да има затруднения в общуването с учителя или с други деца. Попаднало в трудна ситуация, то, като правило, регресира, сякаш дава на околните ясно да разберат, че е твърде малко за такива трудности и се нуждае от подкрепа.
След като намокри панталоните си, то несъзнателно се опитва да върне времето назад, в дните, когато се чувствало в безопасност до майка си. Това за него е „добър“ или може би единствен начин да привлече вниманието към случващото се с него.
Снимка: Guliver / Getty
Как да реагираме?
На първо място, разберете с какво са свързани преживяванията на детето - внимателно го попитайте, говорете и с възпитателите. Намерете начин да му помогнете да се справи с възникналите трудности. В противен случай симптомът може да се задържи и към него да се добавят и други. Вероятно детето ще се нуждае от почивка. Ако е възможно, си го вземете от градината още по обяд. За няколко дни.
Ако притеснението му е свързано с децата или с възпитателите, не го оставяйте да се справя само, с надеждата, че с времето всичко ще се уреди.
Детето прекарва много време в градината, а общуването, съвместните дейности са много важните за живота му в детската градина. Помогнете му да се почувства по-зряло и уверено, опитайте се да сте наясно какво се случва с него през деня.
Създайте вечерен ритуал – нека преди сън то ви разказва как е минал денят му в детската градина, какво го е зарадвало и какво го е наскърбило.
Кажете му, че като се подмокря, е избрал не много добър начин да ви убеди да го вземете от детската градина още по обяд.
Твърде скромно е
Понякога срамежливостта пречи на детето да попита навреме може ли да иде до тоалетната. В градината често възпитателите водят хлапето до тоалетната. Но точно в този момент то не иска. Половин час по-късно, по време на заниманията, започва да се върти и да се тревожи, но не е сигурно, че искането му ще бъде прието нормално.
Дете, което много уважава и се придържа към установените правила, може да се почувства виновно, че не е ходило в тоалетната в точното време.
Може би в подобна ситуация госпожата е направила забележка на друго дете. И то не иска да върви е по този път. Страшно е да се изправиш пред недоволството на учителя. Дори една безобидна забележка може да добие драматични размери в съзнанието на дете, което все още не е запознато с правилата.
Хлапето може да се плаши от непознатата обстановка в градината: да извърви известно разстояние самостоятелно, за да се озове в тази голяма, облицована с плочки стая - това го плаши. Не винаги, когато го съпровожда не познат възрастен, това не винаги улеснява задачата.
Детето може да се чувства неудобно и засрамено. Освен това тоалетната в детската градина няма нищо общо с представите му за интимност, което също може да причини трудности.
Как да реагирам?
Кажете му в присъствието на госпожата, че има право да поиска да иде до тоалетната и затова няма да бъде наказан. Ако сега тръгва за първи път на градина, се разходете заедно и първо вие го заведете до тоалетната: вашето присъствие ще го успокои.
А през уикендите не се колебайте да се отбиете в кафене, ресторант или супермаркет, за да отидете заедно до тоалетната. Това ще му помогне да свикне да ходи до тоалетни на обществени, непознати места.
Снимка: Guliver / Getty
Има причини за това
Ако въпреки това хлапето продължава да мокри гащите си, това означава, че преживяванията му са твърде силни и то не може да се справи с тях.
Това вече е сериозен проблем, който често изисква съвет и подкрепа от специалисти.
Може би детето тъгува за баба си или дядо си, изпитва силно безпокойство, защото се е родило братче/сестричка, развод на родителите си, болест на близък или преместване. То изразява чувствата си по този начин, защото няма достатъчно речник, за да ви каже как се чувства.
Може би в детската градина някое по-силно дете постоянно го обижда или пък по някаква причина се чувства различно от останалите. То все още не знае дали може да разчита на подкрепата на госпожите и по правило не се оплаква от трудностите си. Следователно, може да освобождава напрежението по особен начин: да мокри гащите си.
Как да реагираме?
Говорете с детето внимателно, помогнете му да почувства доверието ви. Повтаряйте редовно, че госпожите и възпитателите в детската градина работят там, за да му помогнат.
- Ако все още не можете да разберете причината за случващото се, консултирайте се с детски психолог, който може да му помогне да разбере и изрази негативни чувства.
- Ако детето намокри панталоните си един, два или три пъти, нищо ужасно не се случва: периодично такива „инциденти“ се случват на абсолютно всички деца. Но ако това става редовно, самочувствието му може да пострада. Съществува риск отношенията с връстниците в детската градина и по-късно в училище да бъдат нарушени. Това не бива да се допуска.
- Ако видите, че ситуацията е извън контрол, се консултирайте с психолог: той ще разбере причината за такава регресия много по-бързо от вас и ще ви помогне да се справите с нея.
- Ако инцидентът с подмокрянето на гащите се е случил при посещение при баба и дядо или на вилата на приятели, се отнесете с разбиране. Всяко пътуване, посещението дори позната къща, е цяло събитие за малко дете. Нервната му система все още не е узряла достатъчно и повишеното внимание, смях и разговори на възрастни могат да го превъзбудят. В резултат на това контролът на пикочния мехур ще намалее. В края на краищата способността му да управлява позивите е усвоен съвсем наскоро и не е затвърден.
Не позволявайте на роднини и приятели да коментират инцидента. Коментарите им няма да му помогнат, но със сигурност ще развалят настроението ви.
по материали на Parents.ru, Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари