4 весели игри за бързо запомняне на чужди думи
Снимка: Guliver/ iStock
Без чужд език вече не може – това и в детската градина ще ви го кажат. Но ученето на всеки друг език започва от запомнянето на много, много нови думи. Монотонното зубрене обаче бързо омръзва. Как тогава да направим така, че хем да е весело, хем максимално ефективно? Изходът е един – ученето на новите чужди думи трябва да се превърни в увлекателна игра. Ето няколко простички варианта, които може да опитате още сега:
Всичко коз
Подготвяте предварително малки картончета с големината на карти за игра с написани от едната страна чужди думи. Поставяте ги една върху друга на масата, така че думите да не се виждат. Детето взема по ред всяка карта и прочита думата. Ако я прочете и преведе правилно, картата остава при него, ако не – отива при мама или татко. Ако прочете правилно думата, но не може да я преведе, или пък обратното – превежда, но не я прочита правилно, картата се връща обратно в „кулата” на масата, т.е. детето получава втори шанс да спечели. Играта продължава, докато свърши купчинката в средата на масата. А победител е този, който има повече събрани карти.
Гоненица
За тази игра също ще ви трябват карти с чужди думи, а също и чипове и правоъгълно "игрално поле", разграфено на квадратчета, което лесно можете да начертаете сами, или пък просто да използвате готово от някоя детска настолна игра. Картите с думи се размесват и се поставят с изписаните думи надолу. Всеки от играчите получава чип, с който извършва "крачки" по игралното поле.
При прочитане и превод на проста дума като "саt" например, се прави 1 крачка, при по-сложна дума като "wardrobe" — 3 крачки, а словосъчетания като "green flower" дават право на 4 крачки. При правилен превод, играчът върви напред с колкото крачки му се полага. Но, ако сбърка, или остава на място, или се връща назад с крачките според вида дума или словосъчетание, което е сгрешил. Игралното поле трябва да има и ясно обозначен финал. Побеждава този, който първи стигне до него. Вариант е и детето да играе само, като му определите срок от време, в който да успее да стигне до финала – например, 20 минути.
Касичка
Думите са написани на хартиени ленти. При всяка успешно прочетена и преведена дума, детето сгъва лентата и я поставя в касичка (например, малка кутийка). Уговорката е, че когато тя се напълни, детето получава някаква малка награда.
Намери грешката
В тази игра детето е учител, а мама или татко са безгрижните ученици. Учителят диктува думите, които ученикът трябва да преведе. Разбира се, ученикът в тази игра прави грешки в правописа и превода. Задачата на учителя е да открие и коригира грешките (ако вече умее да пише, може да поправя с червен химикал) и да постави заслужена оценка.
Която и игра да изберете, имайте предвид, че периодично трябва да опреснявате и старите запаси от знания, като добавяте към новите думи и такива, които сте научили преди месец-два.
Приятни семейни игри!
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари