Които гарантират безопасност на детето (част I)
Илюстрация: Guliver / iStock
От най-ранна възраст бебето в колата пътува в специално столче, съобразено с възрастта и килограмите му. Все по-малко са тези, които стискат малкото в ръце за „по-сигурно“.
В интернет форумите обаче родителите често признават, че не стягат много коланите, за да не притесняват малчугана.
Затова споделяме някои основни правила за ползване на столчето, които не бива да се подценяват.
1. Използвайте столчето само в колата
Мястото на столчето за кола не е нито в спалнята, нито в хола. Учени от Американската академия по педиатрия и канадското педиатрично общество се мотивират забраната така – дете, което спи в къщи в столчето за кола е изложено на риск от така наречената „позиционна асфикция“. Положението на тялото може да блокира дихателните пътища.
Ако на леглото детето може да се обърне по корем или на гръб – то по време на спане в столчето за кола, то е застопорено в едно положение.
И не бива да се притеснявате, ако се наложи да проверите дали например баба или дядо не са оставили детето да си доспи в столчето за кола, като го пренасят в къщи, или пък да контролирате бавачката дали спазва вашите указания.
Спящото дете не бива и за минута да бъде оставено без надзор, а най-добре е, ако заспи в колата, внимателно да го пренесете в леглото.
Ако по време на път, детето е заспало в столчето и не искате да го будите, изчакайте да се разсъни, но непрекъснато го наблюдавайте.
2. Не оставяйте децата да седят или лежат твърде дълго в столчето за кола
Ако ви предстои да пътувате на дълго разстояние, спирайте и почивайте на всеки 2 часа. За това предупреждава Американската академия по педиатрия.
Снимка: Guliver / iStock
Другият съвет на специалистите е, ако бебето е по-малко от 1 месец, да не пътува на далечни разстояния (без значение от модела на столчето). Като за тези бебета максималното време за престой в столчето е 30 минути.
3. Спазвайте указанията на производителите
Не слагайте деца, които тежат над 13 кг. в столче 0+ и обратното.
Столчето на детето до 1 година трябва да е обърнато с гръб към посока на движение и да е предназначено за възрастта 1- 4 години.
4. За правилното закрепване на столчето в колата, потърсете помощ от специалист
Дори да ви се струва, че това е проста задача, с която интуитивно ще се справите, е по-добре да се доверите на специалист.
Анализът на произшествия с коли, в които са се возили деца, сочи, че в 95% от случаите, столчетата са били поставени неправилно. Така че е по-разумно да се обърнете към лицензиран автосервиз.
5. Съблечете грейката на детето, преди да го сложите в столчето
Снимка: Guliver / iStock
Изследвания и краш-тестовете сочат, че по време на произшествие, връхната дреха се свлича, разхлабва коланите и детето може просто да се измъкне от тях.
Ако пътувате през зимата, има 2 варианта. Или първо затоплете колата, или стегнете детето с коланите, а отгоре му сложете дреха и шапка.
Следва продължение.
Източник: Mother.ly, адаптация Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари