Само не се бавете
Снимка: Shutterstock
За съжаление, всички правим това – навикваме детето, а после отново и отново си обещаваме да е за последно. Потъваме в чувство за вина, което е също вредно и абсолютно безполезно. Има седем проверени начина да оправите нещата, само трябва да действате бързо.
1. Успокойте се
Преди да правите или кажете каквото и да е – успокойте се, което означава напълно да се успокоите. Възможно е за целта да отидете за малко в другата стая или да загърбите детето, но му обяснете: „Все още съм много сърдита и ми трябва малко време да дойда на себе си. Изчакай няколко минути.“
Това ще помогне и на детето в бъдеще да се справя със собствения си гняв.
2. Поемете пълната отговорност за станалото
Трудно е да си го признаете, но вие и само вие, а не детето, сте виновни за това, че не сте могли да се сдържите. Обяснете на малкото какво именно се е случило, като акцентирате на своите чувства.
Вместо: „Ядосах се, защото счупи любимата ми чаша“, кажете: „Ядосах се, защото любимата ми чаша се счупи. Обзе ме гняв и не можах да го удържа. Скарах ти се, но това е лошо и не е правилно, прости ми, моля те.“
3. Извинете се
Основното правило на искреното разкаяние е, че то не трябва да съдържа „но“. Тоест: „Моля те да ме извиниш, но ти сам си си виновен“… не върши работа.
Постарайте се да кажете: „Извинявай, че ти се развиках. Не трябваше да го правя, много ме е срам.“ Ще е хубаво, ако добавите: „Никой няма право да ти вика, включително и аз.“
4. Кажете вълшебните думи
„Може ли да опитам да оправя нещата?“ Помолете детето за още един шанс и проиграйте ситуацията отново. Вместо да крещи за счупената чаша, предложете му заедно да пуснете прахосмукачката или да залепите чашата, ако е възможно.
На финала може да отидете до магазина и да предложите на детето само да избере нова чаша за вас.
5. Възстановете връзката си
„Аз винаги съм права, защото съм ти майка“ не е вашият девиз, защото рано или късно ще ви се наложи да се извините за нещо на малкото. След скандал най-добре е да прекарате малко качествено време заедно: отидете на разходка или в зоологическата градина, или където то обича. Ако за това няма време – просто порисувайте или почетете книга. Много е важно в тези минути (дори да са 15) за нищо на света да не се разсейвате и цялото ви внимание да е отдадено на детето.
Не забравяйте и за тактилния контакт: прегръщайте се, дръжте се за ръка. Много честа причина за лошото поведение се крие именно в това, че детето не чувства близост с родителя и се опитва по всякакъв начин да привлече вниманието му.
6. Простете си
Това е важна крачка, за която често забравяме. Да простите на себе си не означава да си разрешите в бъдеще подобно поведение! Но постоянните душевни терзания и чувството за вина ще ви доведат до емоционален дисбаланс и нов срив.
Успокойте своето вътрешно дете и се погрижете за него: вземете вана, изпийте вкусен чай, хапнете шоколад.
7. Анализирайте
Когато премине бурята си дайте време спокойно да осмислите случилото се. Най-важното е да се опитвате да разберете какво именно ви е извело от себе си, какво е станало пусковия механизъм за крещенето.
Разбира се, тези седем стъпки не са вълшебна защита от нов срив. Родителството е дълъг и сложен път с много върхове и падения. Но най-важното е да се опитвате да ги преминавате.
Текст: Наталия Смолянинова/detstrana.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари