След две поколения няма да знаем как да си направим яйца
Илюстрация: Shutterstock
Високата степен на заетост на съвременния човек, свързана с необходимостта да печели пари, за да издържа семейство и плаща сметки, както и вредните хранителни навици, спомагат за това, че у него атрофира такова полезно за здравето умение като това да готви, пише medikforum.ru.
Да, престанали сме да приготвяме сами храната си – все по-голяма част от нас стават тези, които просто не умеят да го правят. Не са научени от родителите си и самите те смятат подобно нещо за съвършено излишно във време, когато общодостъпната готова храна и полуфабрикатите са навсякъде. За това разказва британският експерт по хранителни продукти Никол Темпъл.
„Нежеланието на съвременните хора да готвят и високата им заетост лошо ще се отразят на внуците им. 25% от хората, родени между 1980 и 1990, не искат да готвят. След две поколения това умение ще изчезне напълно“, заявява тя.
Една от причините, според нея, е предпочитането на нездравословно хранене – масовата любов към фастфуда и газираните напитки. Но другата причина, убедена е Темпъл, се крие в баналния мързел и нежеланието да се движим и да се напрягаме. „Днес много хора се оплакват от това, че не им остава време, но всъщност средностатистическият британец отделя около 3 часа на ден в гледане на телевизия. Трябва да си признаем, че просто не искаме да готвим и то не, защото не ни стига времето“, казва експертът.
Самостоятелното приготвяне на храна е качество, полезно за здравето на хората поради цял куп причини. Първо, готвенето се явява вид физическо натоварване, второ, именно така можем да контролираме съдържанието на нежелателни добавки в храната, които иначе са в изобилие в готовата. Трето, храненето с храна от вън оказва отрицателно въздействие на семейството като социална единица. Традицията на семейната вечеря сплотява всички у дома, но тя постепенно ще остане в миналото също, както и умението да приготвяме сами храната си.
В една от книгите си – “Medium Raw”, издадена още през 2010 г., скандалният шеф готвач, журналист и писател Антъни Бурдейн дава страхотна идея по темата: „Вярвам в идеята, че основните готварски умения са добродетел; че способността да нахраните с вещина себе си и няколко приятели трябва да бъде преподавана в училище на всеки млад мъж и жена като фундаментално умение; че това трябва да стане толкова важно за порастването, колкото е важно човек да се научи да си бърше задника, да пресича сам или да се оправя с пари.“
Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари