Ето какво е добре да предвидите, ако искате ваканцията ви да премине без проблеми
Снимка: Shutterstock
Въпреки инфлацията и повишаващите се цени, все пак успявате да се организирате и спестите пари за така мечтаното екзотично пътешествие, което отдавна сте обещали на децата. В доста от тези страни се пътува именно през зимата, което е още един плюс, защото така бягате от студеното и мрачно време. А е и преживяване, което оставя завинаги спомен в живота – няма какво да се лъжем.
Какво обаче е добре да знаете и направите, за да си спестите някои неприятни проблеми или изненади там, особено в случаите, когато пътувате с деца?
Снимка: Shutterstock
„За децата подобно пътешествие със сигурност е незабравимо преживяване, но ако се направи без необходимите предпазни мерки, то може да се превърне в опасност“, предупреждава Сузана Еспозито, професор по педиатрия в Университета в Парма, директор на педиатричната клиника в болницата „Пиетро Барила“ и Президент на Световната асоциация по инфекциозни болести и имунологични разстройства (WAidid).
„В много чужди страни, особено тези в Африка, Азия и Южна Америка, има заболявания като малария, гастроентерит, хепатит А, тиф, холера, жълта треска, бяс. Ако децата се заразят, тези болести могат да им причинят сериозни проблеми. Особено в ранна възраст. Така че трябва да се информирате за здравословната ситуация на страната, която ще посетите, както и за необходимите мерки, за да избегнете евентуални проблеми“, допълва експертът.
Ето и 6 полезни съвета, които ще ви помогнат да се ориентирате какво е необходимо да направите преди подобно пътешествие!
1. Направете препоръчителните за съответната страна ваксини
Добре е да се свържете с центровете за ваксинация, които се занимават с международни пътувания, с вашия лекар и педиатъра на детото, които ще ви предоставят информация за рисковете, които съществуват в избраната от вас дестинация и кои ваксинации е добре да се направят. „Ваксините, избрани според дестинацията и продължителността на престоя в страната, която ще се посети, трябва да бъдат съобразени и с възрастта на децата. Най-препоръчително обикновено е да се постави ваксина срещу хепатит А и да се носят противовъзпалителни лекарства“, обяснява Еспозито.
2. Вода само от бутилки и никаква сурова храна
Ваксинациите са само един от проблемите, за които трябва да помислите. Сред задължителните неща, с които е нужно да се съобразите, са водата, която пиете, и храната, която консумирате.
„Първата профилактика започва с хигиена и основни правила на поведение. Децата (но и възрастните) трябва да пият вода само от затворени бутилки и да не ядат сурова храна, като необелени зеленчуци и плодове“, препоръчва педиатърът. Също така трябва да избягват недоварени яйца, домашни сосове, занаятчийски сладолед, пресни сирена и мляко, освен ако не е сварено.
Снимка: Shutterstock
3. Забранено е докосването на животни, дори котки и кучета
В екзотичните страни туристите често влизат в контакт с различни животни, които привличат вниманието им. А най-изкушени да ги погалят или докоснат са най-малките. „Без значение дали става дума за маймуни, разноцветни птици или просто котки и кучета, децата не трябва да ги пипат“, пояснява експертът.
4. Носете репелентни спрейове против комари
Друга важна предпазна мярка е да се защитите от комари. Всъщност именно тези насекоми пренасят маларията, която е и едно от честите заболявания в много страни. За нея няма ваксина, а лекарства, които трябва да се приемат преди заминаване.
„Покриването на краката и ръцете на малкото дете, спането под мрежи против комари и използването на всички налични репеленти са ключови мерки за намаляване на шансовете от ухапване от тези насекоми“, обяснява Еспозито.
5. Пазете се от слънчево изгаряне и силните слънчеви лъчи
Също така е важно да се избягва слънчевото изгаряне. Детската кожа е много чувствителна и трябва да бъде добре защитена със слънцезащитни кремове с висока степен на защита. А през най-горещите часове малките задължително трябва да носят качествени слънчеви очила и шапки.
6. Какви лекарства да вземете със себе си
Не забравяйте да сложите в багажа както лекарствата, които обикновено използвате, така и тези, които могат да бъдат полезни за лечение на всякакви типични заболявания при пътуване в чужбина, особено дизентерия. Ето и един полезен списък:
- термометър;
- пластири и лепенки за първа помощ;
- стерилна марля;
- репеленти против насекоми;
- дезинфекционни кърпички;
- капки за очи за конюнктивит;
- вода за уста срещу афти;
- лекарства за морска или въздушно-капкова болести;
- крем за ухапване от насекоми;
- лекарство при треска и висока температура;
- антидиарични.
По материали от Nostro figlio
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари