Плаче сърцераздирателно, трудно се успокоява. Трябва ли консултация с невролог
Снимка: Getty
„Детето плаче сърцераздирателно посред нощ, понякога дори не се буди, реве със затворени очи и не мога дори да го събудя. Трудно е да опиша какво чувствам и как се притесняваме. За щастие на година и половина кошмарните атаки спряха. Но какво се беше случило,", пита майка.
Ето обяснението на невролога д-р Екатерина Колесникова.
Сънят на детето е „подреден“ по различен начин от съня на възрастния. Децата прекарват повече време в етапа на "повърхностен" сън, могат да се движат насън, да се усмихват и дори да плачат.
Освен това са склонни да се събуждат често. Колкото са по-малки, толкова повече
сънят им се различава от този на възрастните
Всяко бебе може да плаче при събуждане и това далеч не винаги е патология.
През първата година от живота то просто не знае как по друг начин да съобщи за дискомфорта и за нуждите си, които не може да задоволи само.
Плачещо бебе сигнализира за глад, мокра пелена или желание да бъде гушкано от майка, което е нормално. Това не означава, че всяко събуждане ще бъде придружено от плач, но това също е възможно и е в нормата. Всичко зависи от темперамента, възрастта на детето и от задоволяването на неговите нужди.
До каква възраст пристъпите нощен на плач са приемливи
Събужданията с плач са възможни на всяка възраст, но разбира се, те са по-чести, колкото по-малко е детето. Те могат да се случат еднократно или веднъж на няколко нощи.
Честотата зависи и от възрастта на детето, от неговия темперамент и от други фактори.
Снимка: Getty
Между 3 и 5 години, децата също могат да се събудят с плач. Причините са много. Може да е лош сън, да не е спало достатъчно или е заспало твърде уморено и превъзбудено.
Могат да се появят парасомнии - например нощни ужаси. Това са състояния, когато детето се събужда веднага от дълбокия стадий на сън, прескачайки повърхностния.
В същото време то може да плаче силно,
не разпознава и дори да отблъсква родителите,
а след 5-20 минути да заспи отново и да не помни нищо на сутринта.
Такива състояния често плашат родителите, но не са опасни за детето. Те могат да бъдат свързани с претоварване, тласък в развитието и да изчезнат сами, когато детето порасне.
Децата в училищна възраст са много по-малко склонни да се събуждат с плач. Но те също могат да сънуват кошмари, да имат болки или парасомния.
На тази възраст събужданията с плач често са свързани с нарушение на режима, с претоварване, скокове в развитието и особености на темперамента. Някои от тези причини могат да бъдат елиминирани.
Какво трябва да направят родителите
Причините за нарушенията на съня при всяко дете са индивидуални.
Може да се опитате да ги разберете като анализирате съня, условията, при които заспива, режима му, ежедневната активност, храненето, както и естеството на отношенията между родителите и детето.
Снимка: Getty
Когато малкото се събуди и заплаче, първо задоволете нуждите му, успокойте го, опитайте се да го приспите отново по обичайния начин.
Ако то се събуди поради парасомния (например нощни ужаси), можете напълно да го събудите, да го успокоите и след това да му помогнете да заспи.
Важно: плачът на дете в повечето случаи не е опасен за него, но много плаши нас родителите. Това не означава, че не е нужно да успокоявате детето, но определено не трябва да се паникьосвате.
Кога да търсите невролог
Във всеки случай, когато майката не разбира причините за събуждането на детето с плач. Лекарят и майката ще анализират модела на съня и други фактори, които влияят на съня.
В повечето случаи е достатъчен подробен разпит и анализ на дневника на съня.
Но понякога може да са необходими допълнителни изследвания. Например провеждане на полисомнография за нарушения на дишането по време на сън, видео-ЕЕГ наблюдение при съмнение за епилепсия.
Обикновено нарушенията на съня се коригират чрез работа с причинно-следствени фактори. И ако има някакви нарушения, е важно да не отлагате до последния момент, когато вече няма сили, а да се свържете със специалист.
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари