Няколко ценни съвета на психолози ще ви помогнат да научите децата да бъдат честни
Снимка: Shutterstock
Рано или късно на всеки се случва да изрече малка лъжа. Подминаваме това като нещо нормално или пък сериозно се ядосваме. Но когато децата го направят, към всичко това се добавя и още едно чувство - поражда се загрижеността как да ги научим да бъдат честни.
Възможно ли е това и има ли успешни начини да се справим с този проблем? Според италиански психолози идеалният момент е ранната възраст. Тогава можем да започнем да ги учим да не изричат лъжи и да ги насърчаваме, когато говорят истината.
Ето и конкретните съвети, които те дават и смятат, че могат да бъдат много полезни на родителите за разрешаването на този проблем.
Снимка: Shutterstock
Защо децата лъжат
Всички деца от време на време лъжат, но защо? Трябва да знаете, че много малките деца не разбират разликата между това, което е истина и онова, което е лъжа. Затова и техните „лъжи“ често произтичат от невинни фантазии, а не от умишлени измами. Този период продължава до предучилищна възраст. Ако например момченцето ви твърди, че не е ударило сестра си, това е защото то би искало да не е правило това, а не защото желае да ви излъже.
В този период децата често лъжат в опит да скрият нещо, което не би трябвало да правят, за да избегнат срама и неодобрението на възрастните. Лъжите също така могат да се използват, за да се измъкнат от спазването на правилата, установени от възрастните. Такъв класически пример е, че детето си е написало домашните и иска да излезе навън да играе.
Или пък лъжат, за да подсладят и допълнят реалността, да се похвалят или преувеличават в опит да впечатлят другите и така да се впишат сред своите връстници. По същия начин по-несигурните деца могат да си измислят цели сценарии, за да привлекат вниманието и интереса на възрастните.
Как да насърчим честността
Първо опитайте да зададете въпроса си спокойно, без да изисквате принудителни признания. Безполезно е да насочвате разговора към поведението на детето, особено ако вече знаете отговора.
Опитът да получите принудително признание много рядко има нужния ефект. Дори е възможно така да подтикнете детето следващия път да обмисли по-добре и да ви поднесе по-завъртяна лъжа, за да не бъде хванато.
Обяснете какво е лъжата
На малките деца, чиито лъжи са между реалността и фантазията, спокойно може да обясните, че знаете, че това, което казват не е вярно.
Ако, от друга страна, установите, че детето лъже, за да избегне неприятности, по-правилно е да обясните проблема, като се стремите да избягвате критиките и без да използвате твърде „тежки“ думи, за да не се затвори то в себе си и да опита да се защити по всички възможни начини.
Друго правило, което трябва да имате предвид, е винаги да давате възможност на малчугана да се поправи. Например: виждате, че все още не си е подготвило чантата за училище. Вместо да питате очевидното: „Подготви ли чантата?“, кажете: „Забелязах, че чантата ти още не е готова“ или „Моля, покажи ми чантата си, след като е готова“.
Опитайте да разберете защо детето е излъгало
Важно е да разберете каква е причината децата да лъжат. Например, дете, което лъже за оценките, които е получило в училище, може да се чувства ненужно притиснато. В такава ситуация вашата задача е да му помогнете да се справи с проблема, да го насърчите да трупа знания, да го вдъхновите да учи, а не да го порицавате ненужно.
След като установите потенциалната причина за изречената лъжа, задължително поговорете с детето за притесненията му и едва след като се успокои, повдигнете въпроса. А той е добре да звучи не назидателно, а да бъде от типа: „Явно за теб е наистина важно да получиш добра оценка. Да не би да се притесняваш, че ще ни разочароваш, ако е по-ниска от очакваното?“
Снимка: Shutterstock
Обяснете защо лъжата не работи
Това също е много важно. Обяснете на децата колко е важно да говорят истината и как лъжата може да попречи на хората да им повярват, дори когато са честни.
Перфектният начин да предадете това послание е да четете книги, в които има такава сюжетна нишка. Като „Приключенията на Пинокио“ например.
Кажете какви ще са последиците
Около шестата година децата са в състояние да осъзнават вече разликата между истината и лъжата. Така че, ако лъжат, за да се опитат да скрият нещо, което са направили, може да е полезно да им разясните какви евентуално биха могли да са последствията от тяхното поведение.
Обяснете им, че честността ще спечели одобрението ви като родители и тогава последиците няма да бъдат толкова сериозни.
Дайте добър пример
И на финала, не забравяйте, че децата научават повече, като наблюдават поведението на други хора, отколкото чрез всяка друга форма на пряко насочване или дисциплина.
Това означава, че ако сте склонни да изричате понякога малки лъжи – например, ако трябва да намалите възрастта на детето, за да купите по-евтин билет за кино, вие неволно му показвате, че понякога лъжата е приемлива.
По материали от Pour femme
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари