Родилен белег или повод за притеснение, обяснява педиатърът
Снимка: Guliver / Getty
"Дъщеря ми е на три седмици. От раждането има червеникави петна по челото и по тила. Понякога петната са по-бледи, а когато плече, стават още по-ярки. Много се притеснявам, че дъщеря ми ще живее с петно на лицето."
Белези изчезват до края първата година
Розовите петна при новородено, така наречените родилни петна са телеангиектазии (разширяване на малките съдове на кожата) се срещат при 70 процента от новородените. Тези петна са напълно нормални. Те се образуват под въздействието на естрогена на майката, обяснява неонатологът д-р Лариса Федорова.
Обикновено рождените белези изчезват до края първата година, но по-често много по-рано - до два-три месеца, след като бебето дойде на бял свят. Това е вариант на нормата и не е необходимо родителите да се притесняват.
Има и обаче петна, които се нуждаят от спецефично лечение. Така наречените хемангиоми са доброкачествени съдови тумори, които се явяват в същите области, могат да изглеждат по подобен начин като родилните петна.
Педиатърът, който наблюдава бебето през първата година от живота, може лесно да ги разграничи и да реши дали да насочи родителите към тесен специалист.
Интересен факт
В древни времена раждането на бебе с петно – молеософията, е било един от начините за предсказване на съдбата. Смятало се е, че тези, които имат такъв белег, са възвишени личности. Петно вдясно на гърдите при представителите на силния пол, се е смятало за знак за сговорчив характер, отляво – любвеобилност, а при жената – на дясната гърда било знак за материално благополучие.
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари