Толкова ли е страшен глутенът
Снимка: Guliver / iStock
Стана модно напоследък една или друга храна да се заклеймява. Храни, които допреди години са били в списъка на полезните, бързо преминават към графа „вредни“. Други, които не са характерни за нашето хранене, се рекламират обилно.
Как стои въпросът с хляба, макароните и с всички тези храни, които съдържат глутен. Толкова ли е опасен, че цели рафтове в магазина са отделени за храни „Без глутен“ .
Ето мнението на гастроентеролога д-р Алексей Головенко.
Всички продукти от супермаркета съдържат глутен
При всеки проблем с храносмилателната система на деца и възрастни, се чува съвет: откажете се от храни с глутен.
Майки, които са активни блогърки, сами поставят на детето диагноза - „непоносимост към глутен“ и напълно изключват тези храни от менюто му. Това естествено е много трудно, защото глутен в „скрит вид“ се съдържа в много продукти.
Глутенът е вид белтък, който се съдържа в пшеницата, ръжта, ечемика и други зърнени култури. Той е важен за добрия вид на хляба – от него зависи дали тестото ще е пръхкаво, а той – пухкав.
Макароните, фиде, кус-кус – също съдържат глутен. Той се добавя в сладоледа, консервите, кетчупа, майонезата, защото ги сгъстява.
Има го в някои лекарства и консерванти. Следи от глутен могат да се открият дори в киселото мляко и орехите, например.
Толкова ли е опасен за здравия човек и трябва ли всичко да е надпис gluten free.
Непоносимостта към глутен е рядка
Наистина има хора, за които глутенът е проблем. Това са болните от цьолиакия или с непоносимост към глутена. Тези хора обаче не са повече от 0,5 -1 % от населението. С други думи много малко.
Заболяването е рядко, сериозно, но не възниква внезапно. На практика това е дълъг процес, при който заради генетичен дефект, имунната система реагира много остро, когато в тънките черва попадне глутен.
Децата изостават на тегло и ръст
Хапне ли обичайните храни, детето получава диария, коремът му се подува, изпитва дискомфорт и болка. Заради разстройството то може да развие желязодефицинта анемия.
Когато диагнозата е цьолиакия, безглугеновата диета е задължителна.
Снимка: Guliver / iStock
Диагнозата обаче се поставя след комплекс от изследвания и не е бърз процес.
Според препоръките на Европейското общество на детските гастроентеролози и специалисти по хранене (ESPGHAN), за да се постави детето на безглугенова диета, трябва не просто да се допуска, а да се докаже цьолиакия. И тя да се потвърди с гастроскопия - ендоскопски, като се изследва парченце тъкан от тънките черва.
Освен непоносимост, има и алергия към глутена
Освен цьолиакия, детето може да има алергия към глутен и подобни белтъци. Трябва да се знае, че алергията е бърза реакция на организма – детето пробва дадена храна и веднага получава алергична реакция.
За да се установи това, не са нужни специални тестове. Този вид алергия е доста по-рядка в сравнение с тази към полени, цитруси и фъстъци. Алергията към глутен може да се потисне с обичайните антихистаминови лекарства.
Има и още едно състояние с подобни оплаквания – нецьолиакийна свръхчувствителност към глутена. Не е нито алергично, нито автоимунно заболяване, но употребата на храни с глутен предизвиква симптоми подобни на тези при цьолиакия. Те възникват веднага, след като се консумира храна с глутен, а когато той се махне от менюто – състоянието се подобрява.
Обичайно няма отслабване, нито изоставане в половото и физическо развитие на детето (което е характерно за цьолиакията).
Лекарите допускат, че тези болни реагират не само на глутен, но и на други подобни въглехидрати. И всяка изядена кифла ще причини подуване на корема, без значение дали съдържа глутен или – не.
Живеем с глутен от хилядолетия
Ако се четат публикации в социалните мрежи, спешно трябва да се забрани консумацията на хляб и макарони.
Проблемът не е така глобален. Живеем с глутен от хилядолетия. Нашите баби и дядовци са оцелели, благодарение на хляба. Да, вероятно пшеницата не е същата, използват се и съвременни технологии, но едва ли си заслужава да се лишим от хляб и да четем непрекъснато в интернет колко вреден е глугенът.
Хлябът и макароните са богати на въглехидрати
Тези въглехидрати са нужни за израстване и развитие на детето. Отделна тема е кой вид хляб и какви макарони са действително полезни. Добре е хлябът да е пълнозърнест, да е богат на влакнини, защото ще предотвратят запека и ще подпомагат микрофлората в червата и добрите бактерии, които улесняват храносмилането. Затова е добре да се купуват макарони от твърди сортове пшеница.
Страховете за детското хранене трябва да са минимални. Реално опасните продукти са изключително малко.
Има обаче навици, които сериозно заплашват здравето: например, когато детето е свикнало да потушава глада си с шоколад и бонбони. Трябва да се тревожим за подобни навици, а не за глутена.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари