Практически съвети за психологическата травма и за белега
Дете с дълбока рана на крака. Снимка: Getty
От една страна нараняванията и белезите изглеждат почти неизбежен спътник в израстването на детето... От друга страна, освен физиологичен, те могат да представляват и психологически проблем, както за децата, така и за родителите.
Как можете да се справите с това, обяснява специалист.
При 8 от 10 случая се дължат на битови травми или улични наранявания, с които всяко семейство може да се сблъска. Около 50% от тях могат да оставят груби белези.
Фактът, че то е с белег, не е уникален феномен, не е доказателство, че родителите са немарливи или, че самото то е несръчно...
Това е само един от проблемите на порастването.
Важно е да не се поддавате на чувство за вина или още повече да внушавате това на детето, ако появата на белега е резултат от неговите действия.
Майка превързва крака на момченце. Снимка: Getty
Колкото по-рано и родителите, и детето приемат, че детето има белег, толкова по-лесно ще се адаптират както към новия външен вид, така и към възможната реакция на другите.
И тук, разбира се, ролята на родителите е най-важна.
Ето как.
Запазете спокойствие. Децата винаги разчитат отношението на родителите си към ситуацията. Ако се отнасят към белега като към естествен детайл от външния вид и успеят да предадат чрез думи и поведение, че „всеки може да има белег и това е нормално“, тогава детето неволно ще приеме това отношение.
Освен това ще му е по-лесно да понася реакциите на другите, защото ще е уверено в подкрепата на най-важните за него – мама и татко.
Не отричайте проблема. Разбира се, ако белегът притеснява детето и е силен източник на негативни емоции, трябва да сте на ясно с дълбочината на проблема.
В ранна възраст можете да разигравате ситуации с играчка, която има същия белег, или да четете книги, където има съответни герои (класическият пример е, разбира се, Хари Потър).
На по-големите деца може да се предложи и психологическа помощ от квалифициран специалист, който ще работи върху приемането на белега и като цяло укрепване на самочувствието.
Не позволявайте на ситуацията да се развие. Не всички родители знаят, че за белезите трябват правилни грижи (особено през първите 12-18 месеца след образуването им). И те могат да бъдат лекувани! Освен това, колкото по-бързо започне лечението на белега, толкова по-голям е шансът за подобряване на външния му вид и състоянието на кожата в наранената област.
Можете да започнете лечението на белега веднага след като коричката, покриваща прясната рана, падне или шевовете бъдат отстранени.
Не забравяйте да се консултирате със специалист (педиатър, травматолог, дерматолог), който ще предпише най-подходящото лечение във всеки конкретен случай.
Не забравяйте, че в детството способността на кожата да се регенерира е просто невероятна. При правилна грижа и лечение и подходяща подкрепа от възрастни, има всички шансове белезите да оставят минимални следи – както върху кожата, така и върху психиката на детето!
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари