Таблица с часовете за сън по възраст взриви мрежата
Снимка: Shutterstock
Достатъчно ли спи детето? В колко часа си ляга вечер и дали 8 часа сън да му достатъчни, за да зарeди „батериите“ си с енергия за работа?
Въпросът взриви социалните мрежи и разпали ожесточени спорове, след публикуване във Facebook на примерно разписание, което показва в колко часа детето трябва да е в леглото в зависимост от възрастта. За отрицателно време постът събра над 400 хиляди коментара.
Таблицата е направена преди време от учители от началните класове на американския град Кеноша в щата Уисконсин. Публикуването ѝ обаче разпалва спорове и много коментари.
Родителите се възмущават, че няма как на практика да приложат препоръките, заложени в таблицата. Защото и самите те, които работят в офис, не могат да се прибират вкъщи в 19.00 часа, нито дори в 20.00 ч. След това предстои вечеря, задължителните разговори с мама и татко, както и помощ при подготовката и преглеждането на уроците.
Оттук идват и упреците към учителите.
„Може би ще е добре да не се дават толкова много домашни, за да има все пак време детето да си легне по-рано“, пише родител в коментарите си под таблицата.
Учителите пък коментират, че часовете в таблицата са препоръчителни и отразяват нуждите от сън за всяко дете на съответната възраст.
Снимка: Facebook
А ето и коментарът на един от педагозите: „Като учител мога да кажа, че има смисъл да популяризираме подобно „разписание“ на съня. Ако не за друго, то защото ще накара всички да се замислят. Някои от моите ученици направо заспиват по време на часовете и обясняват, че нямат сили. Особено към края на учебната година. Аз знам и наблюдавам мои познати с малки деца, които им разрешават да стоят твърде до късно вечер. Разбирам и родителите, които се прибират от работа и искат да прекарат време с децата си, да си поговорят с тях. Но особено за малките ученици и за тяхното здраве е много важно да си лягат на време“, коментира той.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари