Инструкция за родители
Снимка: Guliver / iStock
Появата на новороденото бебе в дома, по правило, не е особено щастливо събитие за по-голямото дете. От единствено, обожавано, център на Вселената, хлапето става по-голям брат/сестра. Още по-трудно е, когато то самото е малко и също така се нуждае от много внимание, родителска любов и грижа.
И е важно да бъде подготвено от рано за новата си роля.
1. Подгответе „почвата“ още по време на бременността
- Разкажете му , че скоро ще има брат/ сестра. Опитайте се да обясните това просто: „Сега това бебе е като зрънце в корема ми, както едно време и ти си бил.“
Дайте възможност на детето да сложи ръка на корема ви, за да почувства как бебето се мести и рита.
- Често му казвайте, че го обичате. Продължете да го правите и след като бебето се роди. Старайте се да не се усъмни в това, че той е много специален за вас.
- Обяснете му как ще се промени животът, когато новороденото се появи на бял свят. Например: „Когато бебето се роди, вече татко ще те води на детска градина.“
- Ако планирате да правите размествания, да го пренесете в друга стая или от едно легло в друго – по-голямо, е добре да го знае поне месец по-рано.
- Включете го в подготовката за бъдещото бебе. Например – съветвайте се с него в какъв цвят да боядисате стените на стаята му, какви играчки да купите и всичко, за което се сетите. Хвалете го за неговия избор.
- Разкажете му какво ще стане, когато раждането наближи. Че ще се наложи за известно време мама да не е в къщи, а в болницата. Само за няколко дни. Обяснете му, какво ще прави мама през цялото време.
2. С бебето в къщи. Молете го често за помощ
Когато бебето дойде в къщи, настъпва нов, по-сложен етап.
Какви стратегии могат да намалят напрежението.
- Опитвайте се да го привлечете в грижите за бебето. Има много малки неща, с които той може да се справи и ще се учудите от неговия ентусиазъм . Той може да държи кърпата, докато къпете бебето, до подаде чистия памперс, да хвърли мръсния ... и така нататък.
- Ако поиска да вземе бебето в ръце, нека седне в креслото и тогава му го дайте. Сложете възглавници от двете страни, ако се тревожите, че може да го изпусне.
- Търсете го за помощ и съвет. Може, например да го попитате каква шапчица ще е подходяща за определено костюмче.
- Голямото дете може просто да игнорира съществуването на бебето. В този случай, не го насилвайте и не го принуждавайте. Ако настоявате, това ще усложни нещата.
- Помогнете му да изрази чувствата си с думи. Може например да му кажете: „Истина е, че сестричката ти често плаче и, че на мама ѝ се налага да губи много време и сили, за да я успокоява!"- това ще покаже на детето , че вие знаете как то се чувства.
- Постарайте се да намерите време, което да отделете специално на голямата дете. И само на него. Ревността ще премине, ако от време на време намирате време да оставяте с голямото дете насаме.
Снимка: Shutterstock
3. Бъдете готови и за агресия
Детето се намира в така възраст, в която не може да контролира своите чувства и поведение. Не се учудвайте, ако хвърли нещо по бебето и каже, че е било случайно. Това е нормално.
- Предупреждение – първата защитна линия. Постарайте се да направите всичко възможно, за да не дадете възможност на по-голямото да навреди на бебето. Ако все пак успее, отделете цялото си внимание на малкото и игнорирайте голямото. Така то няма да получи онова, което е искала – с други думи вашето внимание.
- Ако видите, че голямото става агресивно, веднага вземете мерки. Разсейте го или поговорете за това, което се случва, но без да го обиждате и да го определяте като лошо дете. Кажете му: „Понякога плачещото бебе, на всички ни изкарва акъла“. Но ясно му дайте да разбере, че не е добре да посяга на бебето.
- Старайте се никога да не оставяте насаме голямото дете с бебето. Но никога не обяснявайте, че го правите, защото му нямате доверие.
- Никога не сравнявайте двете деца. Класическото „Защо не си такава, каквато е твоята сестра“ , само ще усложни положението.
Вместо това винаги изтъквайте индивидуалността на детето. Може да акцентирате върху особеностите в поведението му и качествата му.
Добре е на време да отбелязвате успехите: „Вие много хубаво играхте заедно днес“.
- Не поощрявайте доноси и сплетни. Ако големият започне да разказва, че малкото е извадило от библиотеката всички книги или е разхвърлило дрехите от шкафа, просто кажете, че ни ви е интересно да слушате всичко това.
Ако разкаже, че го е направил сам – това е съвсем различно.
Източник: babycentre.co.uk , адаптация Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари