Когато си мислим, че правим всичко възможно за красотата на кожата си

8 мита за грижата за кожата, опровергани научно

27 август 2019 г.
Когато си мислим, че правим всичко възможно за красотата на кожата си

Снимка: Shutterstock

Понеже все искаме да изглеждаме по-млади и по-хубави, държим да се грижим възможно най-добре за кожата си и се вслушваме и четем какви ли не съвети. Ето обаче коментарите на козметолози, дерматолози и други специалисти за редица популярни твърдения. Някои от тях, оказва се, са напълно неоправдани.

1. Кожата може да привикне към използването на овлажняващи средства и да стане „ленива“ – да спре да осигурява овлажняването сама. Само че според специалистите механизмът на самоовлажняване на кожата е доста сложен и козметиката може да му повлияе, пише MedAboutMe.

Този механизъм зависи от производството на хиалуронова киселина и на мастен секрет, а тези процеси до голяма степен са свързани с гените. Кремовете доставят овлажняване, когато то не достига на кожата, но само в повърхностния слой, отбелязват експерти.

2. Естественият тен пази кожата от слънчево изгаряне – това е теория, която учените отхвърлят. Естественият тен няма отношение към здравето и самият факт, че цветът се сменя от светъл на доста по-тъмен, говори преди всичко за нейното увреждане. Колкото и да ни се струва привлекателен слънчевият загар.

3. Появата на акне не зависи от начина на хранене, наличието му е свързано с хормоните. Всъщност, начинът на хранене влияе на появата на акне, твърди Гохар Мона, специалист по дерматология в Йейлското училище по медицина.

По нейни думи кожата се нуждае от здравословно хранене и ако се спазват някои принципи на правилното хранене в разстояние на три месеца, позитивните промени ще бъдат очевидни.

Специалисти от Американската академия по дерматология смятат, че продуктите, които съдържат рафинирана захар и брашно могат да активизират възпалителните процеси и повишеното мастно отделяне.

4. Правите ли гимнастика за лице, за да изглеждате по-млади?

Дерматологът Дейвид Банк, доктор на медицинските науки, смята, че методите за подмладяване на принципа на фейс лифтинга са слабоефективни, а понякога могат и да навредят. Упражненията за лице тонизират лицевите мускули, но не влияят на еластичността на кожата. Освен това, редовните лицеви движения могат да нарушат колагена, отговорен за младежкото излъчване на кожата, твърди Банк.

5. Някои козметични средства помагат срещу целулит. Колко крема и скраба против целулит сте си купили? Учените съветват да запомним: за образуването на целулит са отговорни генетичната предразположеност, хормоналния фон, обмяната на вещества и начинът на живот.

Някои средства могат да подобрят цялостния вид на кожата, но целулитът няма да изчезне, защото той е състояние на кожата, а не болест.

6. Трябва да избираме хубави кремове за около очи, защото те действително помагат да се избавим от отоци и тъмни кръгове. Мнозина са убедени в това, но наистина ли скъпите кремове са по-добри от евтините?

Ето какво мислят експертите: козметиката за кожата около очите може да бъде ефективна, ако проблемите са обусловени само от недостатъчна почивка и сън. Но ако проблемът с подпухнали очи е свързан с нарушения в работата на сърдечно-съдовата система, черния дроб, бъбреците или стомашно-чревния тракт, никаква козметика няма да помогне.

7. Хладката вода е полезна за кожата – смалява порите и стяга. Дерматолози коментират обаче, че студената вода въобще не влияе на размера на порите, който е определен от генетични фактори. По същата причина и горещата вода не разширява порите на кожата.

8. Към още едно популярно твърдение – да спим на гладка възглавница за да предотвратим поява на бръчки – учените се отнасят скептично. Образуването на бръчки се свързва с въздействието на ултравиолетови лъчи и не би могло да се повлияе от вида на възглавницата. Освен това човек през нощта мени положението на тялото си, или пък спи по гръб и тогава бръчките просто няма как да се образуват по време на сън.

Марина Атанасова по материали на medikforum.ru

Здраве

Масло от арган за кожата на бременната

Здраве

Особености на бебешката кожа

Здраве

Витамин D спасява кожата след силно изгаряне на слънце

Здраве

Какво бъркаме в грижите за акнето

Още от Здраве

Има начини да преодолеете отказа от храна.

Снимка: Shutterstock

Неофобия и деца: как да се справим с нея и да я разрешим

Използвайте всяка възможност да се качвате по стълби, научете и децата на същото.

Снимка: Shutterstock

9 дейности, с които ще изгорите толкова калории, колкото и с бягането

Бебе, което лежи. Снимка: Shutterstock

Коликите - безопасни, но болезнени

Това, което прави шоколада в тортата толкова полезен, е хранителното вещество флавоноид.

Снимка: Shutterstock

Торта на закуска? Може и дори е полезно

Излишните килограми в детска възраст са наистина проблем.

Снимка: Shutterstock

Детето е дебело! Мама ли е виновна

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Има начини да преодолеете отказа от храна.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Неофобия и деца: как да се справим с нея и да я разрешим

Какво представлява този проблем и има ли последици за организма

Влюбени мъж и жена. Снимка: Getty
 

Мнение на специалиста

За да не ви изненада: помислете върху връзката си

11 знака, че мъжът не планира да се жени

Майка с две деца. Снимка: Guliver / iStock

Заедно

Токсичните родители

Проверете дали вие сте сред тях (част I)

София Ричи. Снимка: Instagram

 

Заедно

София Ричи стана майка

Момиченцето Елоиз Саманта е първородно за София и Елиът Грейндж