5 мита за епилацията

Кога и как космите могат да се премахнат завинаги, обяснява д-р Сияна Живкова

28 Март 2021 г.
5 мита за епилацията

Снимка: Guliver / iStock

Борбата с нежеланите косми по тялото е дълга. Те никнат на най-неподходящи места - по крака, ръце, лице, мишници, зона на бикините, гърди, гръб, врат ...
Не не само избуяват, но понякога се обръщат и растат навътре под кожата и се възпаляват. Жени и мъже искат да се разделят с тази растителност завинаги.

Колко ще продължи битката, зависи от методите, с които се опитваме да ги махнем, от качеството на апаратурата и, естествено, от уменията на лекаря, който работи с лазера.
Чуват се какви ли не истории за упоритостта на космите и, че няма лазер, който да се справи с тях завинаги. Защото били тънки, дебели, руси или пък, защото растат на лицето.
„Махах си космите няколко пъти. Правих 3 процедури тази година, никакъв сериозен ефект. След процедурата падат, а след време пак растат“, разказват потърпевши.

„Много от апаратите, с които се работи, просто не са лазери. Затова човек вижда, че при процедурата нещо святка и щрака, но реално ефект няма. След време космите изникват отново. Много са митовете свързани с лазерната епилация, но преди човек да я направи, трябва да е наясно какво да очаква и за какво си дава парите“, обяснява д-р Сияна Живкова, дерматолог от Derma Clinic South Park и дава своите аргументи срещу най-популярните митове свързани с лазерната епилация.

Снимка: личен архив

Мит 1. Възрастта няма значение

Има. Премахването на окосмяването не може да се направи в твърде ранна възраст, каквото е желанието на някои суетни момичета.
Трайна епилация може да се направи едва тогава, когото косменият фоликул е завършил развитието си. С други думи при момичета след 18 години, а след 21 при момчетата.

В климактериума, когато жената вече няма цикъл, трайна епилация се постига по-трудно. Защото дълбочината и структурата на корена на космите е променена и методите за обезкосмяване не са така ефективни.
А след тази възраст резултат от епилацията се постига още по-сложно.

Мит 2. От значение е цветът и дебелината на косъма

Това е един от най-популярните митове. Ако лазерна епилация се прави от лекар и с добра апаратура, няма значение дали космите са бели, руси, кафяви, черни, дали са тънки и слаби или дебели. Всички косми могат трайно да се премахнат.

Мит е, че черните косми се премахват по-лесно от белите. Защото трайната епилация зависи от настройките на апаратурата и от умението на лекаря да работи с тази техника. 
Затова в Англия, например, задължително първо се прави пробен тест върху малка зона - сантиметър на сантиметър, за да се види дали това е енергията, с която трябва да се работи и едва тогава се пристъпва към процедура.

Лазерната епилация няма за цел да забави растежа на косъма, а да го премахне завинаги. Косъмът е само проводник, чрез който енергията от апарата стига до зародиша на новия косъм. Старият, който вече е поникнал, така или иначе от самосебе си пада.
При трайната епилация няма значение кога ще се случи това. Защото целта е да се унищожи зародиша, а не да се махнат тези косми, които се виждат или са на път да се покажат. Те могат да се почистят по много други начини – с домашни IPL уреди, с конец, кола маска или пък термично, с всички уреди, които има на пазара. Така космите забавят растежа си, но това не е трайна епилация.

Трайна, окончателно епилация се постига само с добра и съвременна лазерна система. Тя работи на различен принцип и в определена дълбочина – в този слой под кожата, където се намират зародишите на новите косми. Те са „прицелната точка“ на лазерния лъч. Когато зародишът се унищожи, вече наистина няма нов косъм, който може да замести стария.

Това се постига с 3-4 процедури, които се правят веднъж годишно в продължение на 3 години. Горе- долу по една процедура годишно, когато вече са се появили достатъчно нови зародиши, които да бъдат унищожени. Цикълът на растеж на един косъм е от 2 до 5 години, затова се приема че средно за 3 години, космите в дадена зона могат да се премахнат окончателно.

Мит 3. Космите в различните зони на тялото се премахват различно трудно

Това също е мит. Има обаче едно изключение - горната устна. За да се обезкосми трайно, за нея са необходими 10-12 процедури. Защото цикълът на растеж на тези косми е по-къс, а в тази област броят им и при жените и при мъжете е еднакъв. Въпрос на хормонална стимулация е те да израснат и най-различни причини активизират процеса.

За другите зони на тялото важи общото правило – за да се премахнат окончателно се прави по една епилация годишно, в продължение на 3 години. Всички косми, без значение в коя зона на тялото са, имат еднакъв цикъл на растеж и еднакъв строеж. Лазерният лъч е насочен към зародиша – там, където косъмът се ражда. Той трябва да се блокира. И апаратурата трябва да се настрои така, че достатъчно енергия да стигне именно до този зародиш. Когато това се направи, обезкосмяването е трайно, окончателно и за цял живот.

Мит 4. След първата епилация няма косми

Това не е вярно. Когато правим трайно обезкосмяване, в период от 3 години ние имаме косми. Това са тези, чийто корени не са обработени с лазера. И те поникват отново, докато не приключи трайното обезкосмяване. Когато дойде време за следваща лазерна епилация (след година), трябва да ги обръснем.

А в периода между процедурите, ако искаме да нямаме косми, трябва да ги махаме. Няма значение дали ще е с пинцета, с кола маска, дали ще се скубят или ще се бръснат ... Всеки може да използва метод, който му е удобен.
Не е вярно, че като се обръснат, космите ще станат по-остри или ще растат по-бързо. Това няма как да стане. Един зародиш, който ражда един тип косми, никога не може да направи друг вид. Нито може да се промени цикълът на растеж на косъма, който се регулира от хормоните, нито можем да повлияем по някакъв начин на дебелината му.

Мит 5. Има риск от хиперпигментация

Това зависи от апаратурата.
При съвременната лазерна апаратура риск от хиперпигментация няма, защото се работи на голяма дълбочина, а не на повърхността. И целостта на кожата не се нарушава.

Много методи за епилация обаче създават условия за хиперпигментация след процедурата. Това се дължи на травмата от премахването на косъма. 
При травматично измъкване и при методи, които изгарят косъма, имунитетът на кожата може да компрометира и нейната защитна функция да се наруши. Тогава, заради възпалението, пигментът се фиксира и остава тъмно пигменто петно.

Записа и обработи: Веселина Мончева 

Дерматологът д-р Сияна Живкова консултира в Дерматологична клиника Южен парк, бл.44, след предварително записване на тел. 0888070105 или на мейл info@dermaclinic.bg

Здраве

Вените - на профилактика след бременността

Здраве

Идея на помощ: хума, кафе и други полезни продукти за по-здрава коса

Здраве

Идея на помощ: Как да подхраним ноктите с етерични масла

Здраве

Идея на помощ: Когато изглеждате уморени

Още от Здраве

Горските плодове са богати и на желязо.

Снимк: Shutterstock

Храните, които намаляват риска от сърдечносъдови заболявания

Витамините са важни както за майката, така и за бебето, по време на бремевнността.

Снимка: Shutterstock

Най-важните витамини за бебето през бременността

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Ниска кръвна захар при кърмачета

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Момиче яде разнообразни храни. Снимка: Getty

Хранене

Ям, когато съм в стрес: грешният модел, който родителите насаждат

Какви проблеми се крият зад този „апетит“ на тийнейджъра и как да ги избегнем

Уил Смит. Снимка: Getty

Заедно

Уил Смит отново коментира раздялата със съпругата си

Актьорът призна, че Джейда е един от „най-дръзките гангстери“, които е срещал

Дейвид Бекъм. Снимка: Getty

Заедно

Дейвид Бекъм откровено за 27 години брак с Виктория

Футболистът: „Не знам как оцеляхме заедно през тези години“

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Майка прегръща сина си. Снимка: Getty

Да поговорим

Какво е сигурна привързаност: 3 важни признака

Защо това е най-доброто нещо, което можете да дадете на едно дете

Жена обвинява партньора си. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Възможно ли е след изневяра пак да сте заедно

Как да преодолеете болката и да потърсите общ път

17-годишната Шайло. Снимка: Getty

Заедно

Дъщерята на Брад Пит и Анджелина Джоли демонстрира танцови умения

17-годишната Шайло впечатли феновете с динамичните си движения

Хейли Бийбър. Снимка: Instagram

 

Заедно

Бременната Хейли Бийбър с първа фотосесия

Показа как изглежда в шестия месец

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Рисунката на детето издава много неща, които не се виждат с просто око.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Какво издава рисунката на детето

Разберете повече за емоциите на малчугана чрез този интересен и занимателен за него тест