Учени: полезно е да си яде сополите
Снимка: Guliver / iStock
Eдна от честите реплики на родителите е: „Не си бъркай в носа!“, следвана от: „Не си яж сополите!“ Вероятно и вие сте я произнасяли не веднъж. Сега може да си отдъхнете и да престанете със забележките. И дори да насърчавате малкия пакостник да продължава. Ново проучване доказа, че този навик, колкото и да е гаден, е от полза за здравето.
Децата са любопитни. Те откриват света през собствения си опит. Обичат да пипат всичко, което привлече вниманието им – както нови предмети, така и собственото си тяло. И, за да оценят подобаващо, част от нещата влизат в устата и минават през „вкусов“ тест.
Достатъчно е да наблюдавате малките хлапета, за да се уверите в това. Те пъхат в устата си почти всичко. И по-големите не се отказват, въпреки, че са по-предпазливи.
Изпадате в ярост, когато видите детето да рови в носа си, сякаш прави археологически разкопки. Завира пръста си дълбоко, вади отвътре съкровище (различно по размер и цвят) и ловко го пъхва в устата си. След това победоносно ви поглежда.
Находката е коричка засъхнал сопол. Секрет, който за повечето от възрастните е отвратителен, но всеки ден се произвежда от носната лигавица. Смятаме, че той и пълен с микроби. Ново проучване, публикувано във в. Mirror, доказа точно обратното.
Учените установили, че секретът от носната лигавица, съдържа полезни съставки, които стимулират растежа на децата. Засъхналите корички от носа са богати на полезни бактерии и съдържат епителни клетки от лигавицата. Те позволяват да се изгради бариера, която предпазва зъбите от лошите бактерии, които ги разрушават и причиняват кариеси.
Най-голямата изненада и за учените е, че коричките от носа могат да имат защитна роля и да пазят от дихателни инфекции и дори от язва.
„Носът е филтър, в който се събира голямо количество бактерии. И, когато тази смес попадне в червата, работи като лекарство“, обяснява австрийския белодробен специалист проф. Фридрих Бишингер.
Учените се надяват да успеят да създадат синтетична изкуствена лигавица. Един ден тя ще може да се добавя към хранителните продукти. Например към дъвката или към пастата за зъби.
Професорът твърди, че най-естественият акт е детето да похапва засъхналите корички от носа си. А вие вече имате научни аргументи да не сте особено строги към гадния навик.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари