Новите родители препоръчват
Илюстрация за корицата на детското списание "Славейче" от Васил Йончев, 1958 г.
Какъв по-хубав ден от 1 ноември, за да видите една уникална изложба, в която за първи път се срещат четири поколения творци, оставили следа в историята на българското изкуство?! Те са сред визуалните будители на България в разстояние на цял един век.
Софийска градска галерия се опитва да обозре творчеството на един от най-големите български художнически родове – Йончеви в експозицията „Родова памет и наследство“, която се открива тази вечер в салона на ул. "Гурко" 1.
Родът е жив, а членовете му да се изявяват в полето на живописта, графиката, скулптурата, илюстрацията, графичния дизайн, анимацията, оформлението на книгата, шрифта, сценографията, костюмографията, киното. Това е един визуален разказ за силата на таланта.
През 1892 г. в Пловдив се ражда основоположника на рода Димитър Василев Йончев. Името му се свързва с полагането на основите на сценографията и костюмографията в Пловдив. Десетките проекти, разработени от него за пловдивския театър, утвърждават Димитър Йончев, като едно от най-значимите имена в театралния живот в града през 20-те и 30-те години на ХХ в. Харизматичен, талантлив и бохем по дух, той е баща на пет деца, на които предава страстта си към изкуството. Сред тези наследници е и създателят на българската шрифтова школа – Васил Йончев.
Проект на Кирил Гогов за лого на Зоологическата градина – София
Изложбата „Родова памет и наследство“ разкрива историята на този род – на неговите членове, чиито пътища ще се пресекат с представители на фамилиите Еневи, Джидрови, Гогови, Димитрови, Вендт и Мюлерови. Представени са живопис, графика, сценографски скици, проекти за костюми, оформление на книга, анимация, фотография на 25 автора от различни поколения.
Публиката има възможността да се взре в проекти на Димитър Йончев, в оригиналните илюстрации за детски книги на Васил Йончев, в живописни платна на Здравко, Димитър и Илия Йончеви, подготвени специално за експозицията, в произведения на големия майстор на сценографията за кино, възпитаникът на Кирил Цонев и Иван Пенков – Константин Джидров–Джидрата. И още – в графични разработки на семейство Мюлерови, във фотографиите на Георг Вендт, пред обектива на който застава световноизвестният моден дизайнер и фотограф – Карл Лагерфелд.
Фотография на Георг-Александър Вендт от цикъла „Tabasco”, 2012
Източник: СГХГ
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Усвояването на ефективни техники за учене е ключово за успешна подготовка за матурите.
Снимка: Образователен център "Йота"
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари