Регресия на съня през първата година

Това е често срещано явление при децата на възраст от 12 месеца

24 октомври 2023 г.
Регресия на съня през първата година

Има начини да накараме детето да заспи.

Снимка: Shutterstock

Може би определението „Регресия на съня“ ви се струва стряскащо, но всъщност това е временно влошаване на навиците за сън, което обикновено се наблюдава около първия рожден ден на детето.

Ако преди това бебето ви е спяло дълго през нощта и е имало редовни дрямки през деня, но изведнъж е започнало да се бори с рутината на съня си, може би преживява именно регресия на съня.

Макар и разочароваща и изтощителна, регресията на съня е очаквана през първите няколко години от живота на детето. Промените в рутинния режим, етапите на развитие и заболяванията могат да доведат до влошаване на режима на сън на малчугана. За родителите, които отчаяно се стремят към по-добър сън, справянето с регресията на съня може да бъде предизвикателство. Въпреки това, въоръжени с търпение и няколко идеи от нас, можете да преминете през тази временна фаза.

Около първата си годинка детето рязко променя навиците за сън.

Снимка: Shutterstock

Какви са причините за регресията на съня около първата година

За регресията на съня няма конкретна причина. За съжаление някои родители така и не успяват да разберат какво е предизвикало фазата на будност и съпротива срещу съня при детето им. Все пак няколко често срещани причини биха могли да стоят зад тази трудна фаза в живота на вашето бебе. Това са:

Основни етапи

На възраст от година вашето дете прави огромни скокове в развитието си. Вероятно вече умее да пълзи из къщата и може би прави първите си стъпки. А около първия си рожден ден много малки деца научават и първите си думи. Тези нови умения са вълнуващи, а вашето мъниче може да е твърде заето да ги упражнява, за да се наспи добре.

Тревожност при раздяла

Когато бебето ви е било на около 8 или 9 месеца, вероятно за първи път сте се сблъскали с тревожността от раздяла. На 12-месечна възраст все още е напълно нормално то да е тревожно и емоционално, когато е отделено от вас и други близки хора. Тази адекватна реакция може да наруши съня, като затрудни приспиването или заспиването, ако се събуди през нощта.

Промени в цикъла на съня

Новородените имат само два етапа на съня: REM (от английски преведено това означава бързо движение на очите) и non-REM. С напредването на възрастта цикълът на съня на бебето започва да се променя и да прилича повече на този на възрастните с четири етапа на съня (три от тях са видове non-REM сън, а четвъртият е REM). Обикновено затова бебетата започват да спят по-дълго, но преминаването през тези различни етапи може да ги накара да се събуждат и да се мъчат да заспят отново, докато свикнат.

Дискомфорт

Никненето на зъби, които причиняват болка и дискомфорт, е важна част от развитието на едногодишното дете. И често именно те са причината за нарушения в съня. Заболявания като обикновени настинки или ушни инфекции също могат да окажат негативно влияние.

Околна среда

Вашето мъниче е много по-наясно с това, което се случва в света около него, и това го прави чувствително към всякакви промени в околната среда. Прекомерният шум, прекалено многото светлина и прекалено многото време пред екраните могат да предизвикат проблеми със съня. По същия начин ваканция или разходка, които нарушават режима на дрямката или времето за лягане, могат да се отразят неблагоприятно.

Какви са признаците

Най-доброто определение за регресията на съня е внезапно влошаване на навиците за сън на вашето дете. На възраст от година малчуганът се нуждае от около 14 часа сън всеки ден, включително две дрямки през деня (въпреки че детето ви вероятно ще премине само към една дрямка през следващите няколко месеца).

Ако детето ви до този етап не е имало нарушения в съня, но изведнъж нещата се променят, ето някои признаци, които подсказват, че става въпрос за регресия на съня:

  • Събужда се многократно през нощта в продължение на повече от няколко дни.
  • Противопоставя се, когато е време за лягане.
  • Спи повече през деня и е по-нервно от обикновено, тъй като будува повече през нощта.

Колко дълго продължава

Няма определена времева рамка за регресията на съня. Всяко дете е различно и ще преживее смущенията в съня си по различен начин. Начинът, по който реагирате, и причината за регресията също могат да повлияят на това колко време ще отнеме, за да се върне към нормалния и здравословен сън.

Регресията на съня може да продължи от няколко дни до няколко седмици. Ако сте положили значителни усилия да възстановите рутината на съня, но не сте забелязали подобрение след четири седмици, посъветвайте се с неговия педиатър. Той може да предложи нещо или дори да посочи основната причина за проблемите със съня.

Опитайте да успокоите детето и да възстановите рутината.

Снимка: Shutterstock

Как да се справите

В повечето случаи преодоляването на регресия на съня около дванадесетия месец на детето се състои в това да проявявате търпение и да спите винаги, когато ви се отдаде възможност. Ето няколко други начина да се справите с регресията на съня и да насърчите вашето вече пораснало бебе да се върне към спокойния сън:

Посветете се на рутината си

Ако сте спрели да бъдете по-последователни в рутината за лягане и дремки на детето ви, сега е моментът да се върнете към нея.

Помогнете му да се настанят удобно

Никненето на зъби или дискомфортът от болести могат да разстроят дори най-големите сънливци. Ако малчуганът ви не се чувства добре, посъветвайте се с лекаря си за това кои лекарства са безопасни и кои ще му помогнат да се чувства по-комфортно и да спи по-спокойно.

Поддържайте го активно и ангажирано през деня

Ако през деня давате на малчугана си много време за игра навън, той определено ще изразходва доста енергия. Това, съчетано със спокойна и тиха подготовка преди лягане, може да му помогне да се успокои след дългия ден на дейности.

Създайте спокойна среда

Подредете спалнята и детското креватче така, че да не се разсейват. Осигурете тъмнина и тишина в стаята през нощта и махнете играчките и книгите от леглото на детето.

Осигурете утешителен предмет

Ако детето все още няма утешителен предмет, като одеяло или плюшено животно, то е време да му осигурите. Често тези неща помагат на мъниците да се успокоят и да заспят отново, когато се събудят през нощта.

Овладейте тревожността от раздяла

Помагайки на детето да се справи с тревожността от раздяла с вас през деня, ще намалите тревогите му през нощта.

Елена Николова по материали от Babycenter

Още от Да поговорим

Има сигнали, които издават, че любовта е приключила.

Снимка: Shutterstock

7 признака, че сте спрели да обичате партньора си

Водата е най-добрият и полезен начин за утоляване на жаждата.

Снимка: Shutterstock

Нашите деца - как да се погрижим за здравето им

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Учени доказаха ползите от ранните занятия с математика

Майка гушка бебето си. Снимка: Getty

 

Кърмачето се оригва и повръща. Защо

Задълженията на кръстника не свършват с ритуала по кръщаване.

Снимка: Shutterstock

6 задължения на кръстника

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Има сигнали, които издават, че любовта е приключила.

Снимка: Shutterstock

Мъж, който си е полегнал и дреме. Снимка: Getty

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Мъж, който си е полегнал и дреме. Снимка: Getty

 

Мнение на специалиста

11 признака, че партньорът ви е инфантилен

Защо някои мъже си остават непораснали деца

Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.

Снимка: Shutterstock

Образование

Учени доказаха ползите от ранните занятия с математика

Тези занимания помагат на децата в бъдеще

Майка кърми бебето си. Снимка: Shutterstock

Майка гушка бебето си. Снимка: Getty

 

Хранене

Кърмачето се оригва и повръща. Защо

Всяко второ бебе неволно връща част от кърмата, състоянието минава от само себе си

Софи Търнър и Перегрин Пиърсън. Снимка: Instagram

Заедно

Софи Търнър поздрави приятеля си за годишнината му

Британският аристократ и наследник на 4-ти виконт Каудрей Перегрин Пиърсън навърши 30 години