Полезни съвети от педиатри, които наистина могат да ви спасят в затруднена ситуация
В първите седмици стомахчето на бебето е супер чувствително.
Снимка: Shutterstock
Малките стомахчета на бебетата почти без изключение създават проблеми - от газове до констипация, и това кара мъниците да се чувстват изключително некомфортно.
Ако сте притеснени и бебето ви страда често от коремчето си, прочетете тези 17 съвета от водещи световни педиатри, които може би ще ви помогнат в затрудненото положение.
Масажите определено облекчават коремчето на мъничето.
Снимка: Shutterstock
Храносмилателната система на бебето ви все още е много незряла, но вие може да помогнете за раздвижването ѝ. Масажът е изключителен и естествен начин за решаване на проблема с коремния дискомфорт. Масажирайте нежно кожата на бебето – от лицето, през корема, до самите крайници. Този метод е полезен при бебета, които са здрави и се развиват нормално, и при които масажът не е противопоказен от педиатъра.
Друга техника, която може да ви бъде полезна, е раздвижването. За да помогнете на вашето бебе да изпусне задържаните газове, сгънете крачетата му към корема и ги раздвижете като въртенето на педалите на колелото.
Различните деца имат различни храносмилателни нужди. При бебетата с газове и констипация може да е полезно да опитате формула, в която млечните протеини вече са частично разградени, което ги прави по-лесно смилаеми. При други пък е нужно да се потърси формула, която съдържа пробиотици. Скорошни изследвания показват, че пробиотиците са полезни за подпомагане на храносмилането при деца с „нервен“ стомах и като цяло се считат за безопасни. Но преди да предприемете такива крачки е добре да се консултирате с вашия педиатър.
Ако кърмите, уверете се, че лактацията ви протича нормално и бебето не поглъща въздух по време на сукането, което е и най-честата причина за стомашните проблеми на малкото. Ако нещо в процеса не е наред, можете да се свържете с консултант по кърмене.
Прекалено многото кърма също може да предизвика газове. Това причинява отново попадане на повече въздух, който разстройва корема. Уверете се, че изцеждате едната гърда напълно, преди да смените страната.
Бебета, които се кърмят на поискване, сами прекъсват храненето си, когато вече са сити, но при шишето това е трудно. Специалистите препоръчват да храните детето с малки количества през 2 часа, отколкото на по-големи интервали през 4 часа.
Съсредоточаването само върху яденето, може да предотврати коремните проблеми. Избягвайте прекъсвания, внезапни шумове, ярки светлини и други разсейващи фактори.
Ако при една позиция на оригване въздухът не излиза, опитайте друга. Можете да сложите бебето по корем върху краката си и да го потупате по гърба, да го държите с ръка на гърдите точно под врата и да го наведете напред, докато е седнало или пък да поставите главата му през рамото си.
Честите почивки за оригване по време на хранене могат да улеснят храносмилането. Оригването на бебето, хранено от бутилка, поне на всеки три до пет минути, ще забави гълтането и ще намали количеството въздух, което малкото поема. Ако пък кърмите, оригвайте детето при смяната на гърдите.
Малко топлина може да облекчи разстроения стомах. Топлата кърпа не е лоша идея, а топлата вана понякога може да помогне на бебето да се отпусне и да раздвижи червата си. Важно е да се уверите обаче, че не са прекалено горещи.
Избягвайте да храните бебето си в легнало положение. И след като се нахрани, отново не е препоръчително да ляга веднага. Добре е да бъде в изправено положение 20-30 минути.
Когато кърмите, бебето ви получава това, което вие ядете, а млечните продукти са често срещан виновник за разстроения стомах на бебето. Също така плодовете, зелените зеленчуци, особено броколите и брюкселското зеле, и чесънът могат да причинят дискомфорт на бебето. Но не елиминирайте здравословните храни, освен ако не сте сигурни, че те създават проблем.
Ако бебето се храни от шише, важно е да изберете правилното.
Снимка: Shutterstock
Дръжте бутилката така, че млякото да запълни напълно биберона, за да намалите излишния въздух. Опитайте се също така да преминете към шише, което ограничава количеството въздух, което бебето получава.
Когато бебето стои по корем, освен че укрепва мускулите и ставите си, то може и да раздвижи газовете си, които го смущават.
Нововъведените твърди храни могат да бъдат малък шок за коремчето на бебето. Някои бебета получават лек запек от оризовата каша или пък бананите, затова може да ги замените с овесена. Пюретата от плодове, особено тези от сини сливи, могат да помогнат за раздвижването.
Чревните бактерии на бебетата все още не са напълно развити, което може да причини стомашно разстройство. Затова е важно те да приемат пробиотици, които вече често се съдържат и в адаптираното мляко. Пробиотиците за кърмачета се предлагат под формата на капки или прах, но предварително говорете с педиатъра, който ще ви препоръча най-правилния вид.
Ако тези прости решения за разстроен стомах на бебето не помогнат, обадете се на лекар. Коликите, които включват прекомерен неутешим плач, може да нямат конкретна причина, а някои случаи на запек се оправят от само себе си, казват експертите в областта. Въпреки това следете за тревожни симптоми като болка по време или след хранене, упорит отказ от храна, повръщане на кръв или зелена или жълта течност, слаб растеж, проблеми с дишането или задушаване. Тогава е задължително да се консултирате със специалист.
Елена Николова – по материали от Parents
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари