10 съвета на метода Монтесори
Тези десет съвета ще помогнат на вашето дете да бъде по-самостоятелно и независимо.
Снимка: Shutterstock
Всеки родител иска да отгледа самостоятелно дете и се пита какво да направи, за да помогне на своя мъник да бъде по-независим - да го оставя ли да се справя сам, да му дава ли право на избор, как да реагира, когато той сгреши. Всичко това със сигурност не е лесна задача. Ето десет съвета на метода Монтесори, с които ще успеете да развиете самостоятелност, увереност и независимост във вашето дете.
Окуражавайте малките постижения на детето.
Снимка: Shutterstock
Важно е да казвате на вашето дете, че виждате и оценявате усилията, които то полага, за да се справи с различните дейности. По този начин то получава желаното внимание и е по-мотивирано да продължи да опитва само. Например: „Виждам, че си подредил/а всички играчки“, „Поздравления, че успя да вържеш връзките на обувките си сам/а“ и др.
Така ще го насърчите да се справя само с някои задължения. Един от най-добрите начини да направите това е да си помислите какви промени в организацията вкъщи може да направите, за да помогнете на детето да изпълнява някои задачи без ваша помощ.
Например, ако то ви казва по няколко пъти на ден, че е жадно или гладно, тогава може да организирате място у дома, където да сложите шишета с вода, които то лесно да взима, или да поставите готови закуски на неговото ниво в кухнята.
Когато детето ви срещне проблем, не бързайте да го решавате вместо него. Това му отнема възможността да се научи да се справя само. Вместо това насърчете неговите умения за решаване на проблеми, като го попитате: „Нека видим как можем да се справим с тази ситуация?“.
Например, ако някоя играчка се е счупила, може да кажете: „Нека опитаме да поправим тази част и да видим дали можем да я накараме да работи“. Понякога обаче проблемите не могат да бъдат отстранени на момента. Тогава може да кажете: „Няма лошо, опитахме се, но нека оставим това настрана и да се върнем към него по-късно“. Този подход помага на детето да осъзнае, че може да решава различни проблеми само, което от своя страна го изгражда като самостоятелна и уверена личност.
Изграждането на рутина е друг метод за възпитаване на самостоятелност в децата. Защото, когато знаят какво им предстои през деня, те са по-подготвени и уверени. Може да започнете със създаване на сутрешна и вечерна рутина, на рутина преди и след хранене, на рутина преди и след разходка навън и др.
Понякога давайте на детето да избере какво да закуси.
Снимка: Shutterstock
Част от това да бъдеш независим е да можеш сам да взимаш решения. Затова понякога оставяйте детето само да избира какво да закуси, с коя играчка да играе, коя книжка да прочете и др. Така му показвате, че неговия глас се чува и мнението му се зачита.
Често пъти, когато видят, че детето им се затруднява с дадена дейност, родителите бързат веднага да му помогнат. Така обаче му отнемат възможността да се учи и само да открива решения.
В такива моменти доктор Мария Монтесори насърчава да се отдръпнете и да наблюдавате детето си, докато опитва само и да му помогнете само когато то поиска. По този начин вие демонстрирате, че вярвате в неговите способности и го правите по-самостоятелно и независимо.
Това може да бъде приготвяне на храна, миене на чинии, извършване на ежедневни задачи у дома, пеене заедно в колата, четене на книги, разказване на истории и др. Всички те показват на детето, че го обичате и се грижите за него.
В началото то ще ви наблюдава как изпълнявате задачите и скоро ще започне да се справя с тях без ваша помощ. Защото само дете, което се чувства обичано, може да бъде самостоятелно, уверено и независимо.
Понякога всичко, което трябва да направим, е да позволим на детето да има време да практикува различните умения. Доктор Мария Монтесори съветва, когато планирате дейностите за деня, да отделяте повече време за изпълнение на някои задачи като обличане, приготвяне на храна, почистване и др. Това ще намали стреса и напрежението от мисълта, че винаги закъснявате.
Понякога детето ще разлее чашата с вода, ще изпусне чинията или ще размени лявата и дясната обувка. В такива моменти е важно да не бъдете свръхизискващи към него и да си напомняте, че всеки прави грешки, докато опитва нови неща. С времето то ще се научи да се справя с всичко това само и ще се превърне в едно самостоятелно и уверено дете.
Милена Средкова по материали от Montessori House Brussels
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари