Как да разберете кога е време да сложите край и кога си заслужава да се борите да съхраните брака си
Мъж и жена обмислят дали да се разведат. Снимка: Getty
Семейните отношения винаги преминават през периоди на възходи, стабилност и кризи. Но понякога е просто невъзможно да преглътнете недоразуменията, негодуванието и чувство на самота. И първата, почти импулсивна реакция на всеки в такава ситуация е желанието да се отърве от тях възможно най-бързо.
Понякога хората смятат, че разводът е нещо, което ще донесе моментално облекчение и ще върне радостта от живота. Но решенията, взети в състояние на криза, рядко са балансирани и, което е опасно, могат да ви накарат горчиво да съжалявате, предупреждават психолози и обясняват как да разберем дали си заслужава да спасяваме брака или е по-разумно да сожим край на една връзка.
„Ако емоциите ви са твърде силни и небалансирани, тогава решението за известно време да живеете разделени, може да внесе успокоение. Но за да вземете правилното решение, трябва да сте наясно с вашите чувства, нужди и ценности. Понякога това изисква смелост и търпение. Не трябва да се опитвате на всяка цена бързо да се отървете от трудните преживявания, а се опитайте да издържите и да ги разберете”, обяснява клиничният психолог Виктория Архангелска и съветва да се запитате.
- Какво става с мен сега?
- Какво означава това за мен?
- Какви нужди и ценности показва тази ситуация?
Важно е не да разберете дали да се разведете или не, а кое решение в даден период от живота ще ви доближи най-много това, което е наистина ценно и важно за вас, отбелязва психологът.
Ако човек е наясно със себе си, той ще може съзнателно да вземе правилното решение. И най-вероятно в този случай той ще излезе от кризисната ситуация с „награда“: по-голямо удовлетворение, по-голямо самочувствие, устойчивост и, вероятно, други важни за него неща.
„Ако чувствате, че връзката ви се разпада, преценете до каква степен отношенията ви са провалени. Спряхте ли да споделяте преживяванията си с половинката си ? Ако случаят е такъв, опитайте се в продължение на един месец искрено да се интересувате от партньора си, да общувате отблизо и да споделяте мислите си”, съветва психологът Виктория Власова.
Друга причина за разрушаването на отношенията е скуката и ежедневието, които „изяждат“ страстта.
Важно е да запомните, че през такава криза минават всички партньори. И ще трабва да я преодолеете.
Напишете и двамата на лист хартия десет неща, които наистина бихте искали да опитате да направите с партньора и ги обсъдете. )
Сега действайте – създайте си и изживейте нови преживявания. Ще имате нови емоции и теми за разговор. Връзката ви ще получи неочакван разцвет.
Мъж и жена спорят. Снимка: Getty
„Разпадането на брака не се случва внезапно, това е бавен, дълъг процес. Трудностите и проблемите стават все повече, а интимните моменти на любов и нежност са все по-малко”, казва психологът Евгений Гиберт. Според него има някои симптоми, които ясно показват, че един брак е към своя край.
1. Няма за какво повече да говорите. След наситен със събития ден никой няма желание да споделя впечатленията си с другия. Ако това се случи повече от веднъж, го приемете на сериозно.
Важно е съпрузите да се запитат дали все още се интересуват от живота на другия или просто живеят като съседи. Ако второто е вярно, трябва да помислите за семеен психолог.
2. Не се борите за връзката. Ако в началото на кризата двамата сте се опитвали да работите върху връзката си, но сега имате усещането, че нито един от вас няма желание или сила да направи това, това е ясен знак за приближаващия край.
3. Сарказъм и гняв вместо конструктивно решаване на проблеми. Споровете със саркастични коментари и размяна на гневни думи стават все по-чести. Вече няма място за опити за градивни решения.
В този случай е почти невъзможно да се справите без външна помощ. Може би проблемите са станали толкова сериозни, че разводът би бил логичният край.
4. Без секс дълго време. Всички двойки изпитват кратко затишие в сексуалните си отношения. Но говорим за седмични и месечни паузи без секс. Ако дори не искате да прегърнете половинката си и всяко докосване е неприятно, темата за развода е на хоризонта.
5. Единият от двамата се чувства зле, когато другият е наоколо. Всеки трябва да има свое свободно пространство. Това му дава възможност да прави това, което обича и да бъде сам. Това е плюс за личностното израстване. Тук става дума за друго – за чувството на физическо облекчение, когато съпругът отсъства.
6. Всеки лесно може да си представи живота си без сродната си душа. Във фантазиите си той (тя) вижда отделен апартамент, където тя (той) не съществува, представя си любимо място за почивка, където прекарва почивката си сам. Това говори за подсъзнателно желание да се освободите от партньора си и да прекратите този брак.
„И все пак, ако са останали дори трохи любов, трябва да се обърнете към специалисти за помощ, да използвате всички възможности, за да спасите връзката. Преди всичко трябва да сте честни със себе си. И ако всичко върви към развод, ще трябва да преодолеете страха от тази важна стъпка. Понякога има смисъл да прекратите една връзка и да тръгнете по своя път, вместо да страдате в брака, създавайки си илюзията за щастие“, казва психологът Евгений Гиберт.
Мона Василева
Колкото по-рано стартирате заниманията по математика, толкова повече ползи ще извлече детето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари