Как да помогнем постепенно да се върне към предишното си състояние
Майка гушка новороденото си. Снимка: Getty
Вече сте майка. Родила сте здраво бебе, а за вас започва процес на възстановяване. Така нареченият следродилен период има два етапа. Първият продължава само 2 часа, а вторият и основен етап - 6-8 седмици.
Какви промени ще претърпи тялото по това време?
По време на бременност консумацията на желязо се увеличава няколко пъти. Добавя се „щетата“ от кръвозагубата по време на самото раждане както и активното кърмене.
Затова младата майка чувства постоянна слабост и липса на сила - защото при недостиг на желязо органите, включително мозъкът, нямат достатъчно кислород.
Следродилна анемия се среща при една трета от жените, които са родили без усложнения и по естествен път. Но при усложнено раждане, секцио, разкъсвания и др. загубата може да достигне 60% или повече.
Заради нарастващия корема през бременността, центърът на тежестта на тялото се променя. Това може да провокира лордоза - прекомерно изкривяване на гръбначния стълб в долната част на гърба и в резултат на това болка в гърба.
Възможно е и преразтягане на коремните мускули , което може да доведе до диастаза (отделяне на мускулите) в бялата линия на корема.
Най-голямата грешка през този период е жевата да започне активно да спортува, за да „укрепи“ мускулите на корема и гърба. По-добре е да отложи тежките физически натоварвания.
Майка и татко се радват на новороденото си. Снимка: Getty
След раждането матката започва постепенно да се връща към нормалните си размери - това се улеснява предимно от производството на окситоцин по време на кърмене.
В този случай младата майка може да почувства болезнени спазми в долната част на корема. Това е напълно естествено.
Докато бебето расте в корема, то си „отваря“ място и размества всичко - бели дробове, стомах, пикочен мехур, черва...
След като се роди, вътрешните органи на майката трябва да заемат предишното си положение. Това обаче ще отнеме известно време.
За да се ускори процеса, жената трябва да се храни правилно (по-специално да избягвате запек) и да носи стягащо бельо.
И това също е нормално - тялото се нуждае от време, за да се възстанови. Основното нещо е младата майка да не се подлага на диети, особено ако кърми .
За да възстанови тялото и нормалната лактация, тя има нужда от балансирана, разнообразна храна. От менюто трябва да се изключат само откровено нездравословни храни: пържени, пушени, прекалено пикантни и солени, както и сладкиши.
По материали на Parents, Мона Василева
Недоносените деца се раждат с недоразвити органи и системи, което ги излага на различни проблеми с адаптацията към живота във външна среда.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари