Проблем, за който мълчим

Инконтиненцията засяга всички възрасти и при двата пола

26 Април 2024 г.
Проблем, за който мълчим

Жена, притиска с ръце корема си. Снимка: Getty

Една от малкото сполучливи реклами, които вървят по телевизията, е под мотото: „Да помълчим, за да вдигнем шум“. Тя има за цел да привлече вниманието към здравен проблем, за който не говорим. А тези проблеми не са един или два. Не само за онкозаболяванията, но и за хемороидите, както и за изпускането по малка нужда при смях, кашлица, физически усилия – така наречената инконтиненция.
Всъщност в пресата е неприемливо такава диагноза да се напише в заглавие. Защото веднага ще бъде отхвърлено от редакторите.
Ние обаче ще говорим именно за инконтиненцията, която засяга всяка 3-а жена у нас.
Разговаряме с д-р Светлана Златкова, акушер-гинеколог от УМБАЛ “Софиямед”

Снимка: личен архив
Д-р Светлана Златкова е част от екипа на УМБАЛ “Софиямед” от 2014 г., като същевременно ръководи частна акушеро-гинекологична практика “АГ кабинет парк Гео Милев”.

Д-р Златкова, защо съществува табу и изпускането на урина се смята за „срамно“ състояние?

В България всяко болестно състояние се счита за нещо, на което не бива да се дава гласност и се крие, когато и докато е възможно. За съжаление, има много причини за това и една от тях е манталитетът на нашето общество. Хората се страхуват да не бъдат отхвърлени от социума, от работодателите си, дори от собствените си партньори. Нещата ескалират до степен жената да схваща симптомите на инконтиненцията като нещо нормално, за което няма решение. А решение има, когато е взето навреме. Още при първи симптоми. Затова лекарите трябва да търсят целенасочено проблема и да имат необходимите познания и опит, за да предоставят адекватно решение.

Може ли инконтиненцията някак да премине от само себе си? Без лечение. Примерно с билки, спорт, упражнения?

Това е надеждата на всяка жена при първите симптоми. За съжаление всичките алтернативни методи, сред които влизат и упражненията на кегел, са безсилни да се справят с проблема. Като следствие на това състоянието се задълбочава и се стига до оперативни интервенции. Отлагането не е решение. Ако днес една жена се оплаква от неволно изпускане на урина само в изправено състояние при кашляне, кихане, смях (инконтиненция 1-ва степен), след години неглижиране на проблема, тя може да премине в 3-та степен – незадържане на урина при покой на тялото в легнало положение.

Бременността, раждането или напредването на възрастта са причина за инконтиненцията?

Това са много малка част от предпоставките. Сред тях попадат и фамилна предразположеност, тютюнопушене, затлъстяване, някои заболявания, сред които диабетът, хронични белодробни заболявания, както и много други. Инконтиненцията засяга всички възрасти, както и двата пола. Тя е хронично болестно състояние и ако не се вземат мерки, с времето прогресира.

Страхът от консултация със специалист достойно съперничи на страха от операция. Всъщност, най-вероятно затова жените не търсят помощ при специалист, а се опитват с всякакви алтернативни методи да се спасят.

Споделянето на проблема изисква преодоляване на чисто психологическо ниво. И подобно на всяко болестно състояние, пациентът трябва да приеме неговото съществуване, за да потърси помощ. Инконтиненцията не е нещо нормално, с което човек трябва да се примирява. Тя засяга физическата активност, социалния и сексуалния живот на жената.

Какви са съвременните възможности за лечение на инконтиненцията? Има ли ограничения за прилагане на неоперативните методи – възраст, килограми, състояние на влагалището, минали заболявания?

Нововъведенията в лазерната технология доведоха до разработването на напълно нови, минимално инвазивни методи на лечение на инконтиненция и синдром на вагинална релаксация. От 2010 г. насам лазерната терапия представлява безопасна алтернатива на оперативните методи. Тя е бърз, нехормонален, нехирургичен и високоефективен лечебен метод. Това неминуемо я превърна в златен стандарт при лечение и на лека и умерена степен на стрес инконтиненция и съпроводената с нея т.нар. вагинална релаксация.

А какви са предимства лазерната технология пред всички останали лечебни методи?

Ключът е в революционната технология на лазерите и по-специално на т.нар. ербиум (Er:YAG) лазери, какъвто е например Fotona.
За разлика от предишните СО2-лазери, тази иновативна технология не причинява микронаранявания. Тя предизвиква синтез на нов колаген чрез контролиран фототермален ефект, без да загрява околните тъкани и органи. А това я прави напълно безопасна.

Как се извършва самата процедура?

Лазерното лечение с Er:YAG на Fotona е всъщност процедура, приложена във влагалището. Апаратът излъчва лазерен импулс, при което създава контролирано повишение на температурата в съединителната тъкан на влагалището. Увеличеното топлинно действие свива колагена и лигавицата, като по този начин влагалището се уплътнява, заздравява се и осигурява по-силна опора на пикочния мехур.

Вагиналната терапия се комбинира с т.нар. интрауретрална терапия за максимален ефект и трайност на лечението. Искам да отбележа, че единствено ербиум лазерите разполагат с патент и възможност за интрауретрална терапия.

Основното предимство на лазерите е, че процедурата се извършва в кабинет, т.е. напълно амбулаторно. Тя е безболезнена, без рязане, кървене или конци. Възстановяването е изключително бързо, без да има необходимост от използване на аналгетици и антибиотици.
Това превръща лазерните процедури в основен съвременен метод за лечение на стрес инконтиненция по света. А хубавото е, че вече и в България има тази възможност.

Веселина Мончева 

Още от Здраве

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Хремата е изключително често срещана при малки деца.

Снимка: pexels

Помощ! Носът на детето отново тече

Тъжна жена. Снимка: Getty

Мамо, плачи

Изборът на колело за детето трябва да се направи прецизно.

Снимка: Shutterstock

Как правилно да изберете колело за детето

Дете, крие очите си. Снимка: Getty

Ако на 2 години детето внезапно спре да говори

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене

Кейти Пери. Снимка: Instagram

Заедно

Дъщерята на Кейти Пери и Орландо Блум снимачната площадка с майка си

Дейзи присъства на неделното шоу на Disney Night

Мъж и жена спорят разгорещено. Снимка: Getty

 

Да поговорим

7 причини, поради които връзката завършва с пълно фиаско

Проверете защо това се случва и дали сте обречени на самота

Ричард Гиър и Алехандра Силва. Снимка: Instagram

 

 

Заедно

Ричард Гиър се мести със семейство си в Испания

След дълга кариера в САЩ звездата от "Хубава жена" взе важно решение – ще живеят в Европа

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Щастливи мъж и жена. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Защо забравяме да бъдем щастливи

Понякога сами съсипваме живота си, но можем да се отървем от глупавите нагласи и стереотипи

Хремата е изключително често срещана при малки деца.

Снимка: pexels

Здраве

Помощ! Носът на детето отново тече

Има ли решение на проблема с „градинския“ сопол

Има сигнали, които издават, че детето е готово да седне на гърнето.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да разберете дали детето ви е готово за гърнето

Израстването може да се окаже труден и много уморителен процес