Извън контрол: първата възрастова криза

7 съвета как да преживеем кризата на 2-3 година

10 Февруари 2024 г.
Извън контрол: първата възрастова криза

Снимка: Shutterstock

Детето взема първите си самостоятелни решения в живота. На този етап не всичко се вписва в логиката за благоразумие на възрастните.
Какво може да помогне на родителите?

Определете ясни граници

Когато определяте правила и изисквания, останете спокойни. Всички членове на семейството трябва да са съгласни с правилата. Ако таткото каже на сина си, че е време да си ляга, тогава мама не трябва да го оставя да „поиграе още половин час“.
Противоречивите изисквания на родителите силно объркват детето, а в някои случаи създават пространство за последващи манипулации - ако единият родител е строг, то детето ще използва другия, за да постигне своето.

Децата се нуждаят от вашата любов и чувствителност, но твърдите граници са също така изключително важни за тях.
Може би за родителите е най-трудното е да съчетаят любов и чувствителност със строгост и последователност.

Какво е последователност

Има едно универсално правило: нека вашето „да“ е „да“. В същото време думата "не" трябва да се свързва с крайната забрана – такава забрана, че в никаква ситуацията няма да се промени.
Ето защо, ако откажете нещо само в конкретна ситуация, обяснете, че не можете да направите това днес.
Например, ако детето поиска да му купите играчка, ние не казваме „не“, а казваме: „Днес нямаме такава възможност“.
В този случай то ще разбере, че забраната не е свързана с принципа на вашите строги ограничения, а това е просто отказ, свързан с временни обстоятелства и друг път всичко може да се промени.
С течение на времето детето ще научи по кои въпроси вашата позиция може да се промени и в кои ситуации никога не се променя.
Ако вече сте задали забрана, никакви сълзи и избухвания не могат да променят това решение. „Не може да хвърляш храна по пода и , ако го направиш пак, ще напуснеш масата“, казвате вие.
Ако чинията с каша полети към на пода, го направете. Отдалечете детето от масата и преустановете храненето.
Днес то ще се разстрои, но утре думите ви вече ще имат по-голяма тежест в очите му. То ще знае, че вашето „не“ означава „не“, а не нещо друго.

Научете се да водите диалог

Научете се на гъвкавост и за това трябва да се вслушвате в желанията на детето си, да установите обмен на мнения, където не само вашата гледна точка е абсолютно винаги правилна. Съгласете се с него, вземете неговата страна, ако не става въпрос за принципно противоречие.
Вие сте съюзници, приятели, които винаги могат да се споразумеят помежду си: „Прав си, готвенето на паста днес не беше много добра идея. Мисля, че все още имаме бананова каша и извара с парче ябълка в хладилника. Какво искаш?"
Предложете му избор в игри, дрехи, храна, къд отиде на разходка ...
За малко дете изборът не трябва да е голям - от два или три приемливи варианта.
Започвайки да определяте правилата, обсъдете минали изблици на гняв с него, не забравяйте да похвалите, ако то се е държало сдържано и благоразумно. Обсъждайте всяко нежелано поведение поотделно, само, когато има подходяща спокойна среда за това.

Снимка: Shutterstock

Използвайте конструктивни наказания

Наказанието не трябва да е изненада за детето. То трябва предварително да знае за какво майка му ще го накаже и как.
Ако то счупи нещо в изблик на гняв, трябва да го поправиа (лепило, ремонт, изтриване).
Ще трябва да се извини за обидата и няма да гледа за известно време анимационни филмчета, ако умишлено е нарушило родителските правила.
Едно нарушение - едно наказание, при това еквивалентно, съответстващо на това нарушение. Прекалената строгост няма да доведе до осъзнаване на грешка, а само ще го настрои срещу вас.
Ако избликът на гняв и неизбежен и не е свързан с обичайните ежедневни нужди на детето (гладно, сънливо), му дайте време да изхвърли натрупаното напрежение.
Кажете му: „Имаш нужда от време, за да се успокоиш. Няма да ходя никъде. Аз ще бъда тук“.
Преместете се малко встрани, но останете в полезрението му; ако внезапно спре да говори и започне да ви търси с очи, веднага реагирайте, като му махнете приятелски с ръка: „Скъпи, мама е тук!“
След като се увери, че сте наоколо, то може да продължи да излива мъката си - ще трябва да почака още малко.
И спрете да мислите с ужас какво ще кажат околните.
Всичко е под контрол! Когато детето се успокои и се доближи до вас, го вземете на ръце, погалете го и все едно нищо не се е случило се върнете към нормалните си ежедневни дейности.

Съчувствайте

Помогнете на детето да назове чувствата си и да говори за тях. Способността да разпознава и определя чувствата си му помага да реагира по-гъвкаво, да вижда най-често срещаните проблеми, да се подготви за тях предварително.

„Когато отидем при лекарката за ваксина, вероятно ще те е страх малко. Кажи ми, ако мога да помогна.“

Когато обсъждате ситуацията с детето, не давайте оценки, но ако е необходимо, направете изводи: „не искаш бързо да се разделяме в детската градина. Добре. Нека измислим свой собствен ритуал за сбогуване“.
Когато говорите с дете, не му налагайте реакциите, които искате: „Не се сърди, ела да си го вземеш сам“, „Не се вкопчвай в полата ми, говори спокойно“.
Покажете, че разбирате чувствата му. Много по-полезно е да го оставите да говори за чувствата си и да намери опора във вас: „Сигурно си се притеснявал, мислейки си, че пак ще закъснея и ще те взема последен“, „Ядосваше се, че те оставих сам с баба ти."

В разговор с него използвайте фразите: „Мога да те разбера ...“, а не „Това е, защото ...“.
Кажете: „Знам това ...“, а не „Имаше нужда от по-малко .. .”
Основният лозунг на вашето участие е: „Дръж се!” И не са нужни много думи.
Слушайте със съчувствие, говорете вместо него, ако все още е в беда; основното нещо, което детето ви трябва да разбере, е, че до него има надеждно, утешително рамо.
Понякога е изключително трудно за майка, която е изключително изтощена, уморена от постоянни избухвания, да покаже съчувствие и да каже: „Разбирам те, разстроена си“.

Снимка: Shutterstock
Защо вашето съчувствие е толкова важно
Когато помагате на детето да разбере чувствата си, вие му помагате да се защити от такива разрушителни състояния като вина, отхвърляне, безпокойство и негодувание. 
Ако го лишите от тази подкрепа и общуване, по-късно то ще има трудности да разбира другите хора, техните чувства и идеи. Ще му бъде трудно да отговори правилно, да изрази чувствата си и да изгради мостове в общуването с тях.
Изслушвайте детето със съчувствие и разбиране, говорете вместо него, ако все още му е трудно да изрази мислите си; основното нещо, което то трябва да разбере, е, че до него има надеждно рамо.

Дайте му шанс

Вашето мъниче иска ли да мие чиниите с вас или да бута пазарската количка? 
Давайте му възможност понякога да направи нещо сам.
Характерът на детето се проявява в това, че то се стреми да прави всичко без вашата помощ, защото точно сега се учи на независимост.
Не всеки родител може да види положително в това усърдие. То често е досадно. Но, ако искате да отгледате самоуверен и независим човек, трябва да се борите с изкушението да правите всичко вместо него.
То пробва силите си, премерва способностите и възможностите си. Опитайте се да не ограничавате проявите на независимост на хлапето, не го наказвайте и не го осмивайте за такава независимост. Всичко това може да потисне неговата инициатива, желанието да научи нещо.
Ако не му се получава, можете да му помогнете малко. Но тогава трябва да кажете: "Хайде сега." Това „аз“ трябва да бъде насърчавано, като му се дава шанс отново и отново.

Не бързайте

Детето не преминава бързо от една дейност към друга. Ако играе ентусиазирано, но вече е време да отиде да яде или да се къпе, му дайте време да се пренастрои.
Първо го предупредете: „Скоро ще те извикам на вечеря“. По този начин ще му дадете време да приключи с играта.
Освен това му дайте повече време да извършва дейностите, които тепърва усвоява. Събуждайки го сутрин петнадесет минути по-рано, не е нужно да сте нервни и да гледате часовника, за да не закъснеете за детска градина. Вие сте напрегната и тревожна. Така само ще провокирате нови избухвания. 

Отървете се от комплекса но отличника

Понякога, в стремежа си да успеят навсякъде и да направят всичко добре, родителите се докарват до такова напрежение и изтощение, че всичко ги дразни. Те кипят от гняв, не се държат адекватно. Но сега, когато в живота на тяхното малко дете се случват огромни трансформации, е необходимо да го подкрепят. Да действат заедно, да излъчват топлина, надеждност и добронамереност. Само тогава правилата, които са наложили, ще работят. 
Бъдете честни със себе си, опитайте се да се сложите приоритети: днес е по-важно за вас да общувате с детето си и да спите достатъчно. Бъдете готови за някаква жертва.
Тъжно е, но е факт, че напоследък много родители от отдръпват от възпитанието на детето и го делегират на яслите, детската градина, училището. А детето в този ранен период се нуждае най-много от присъствието и участието на мама и татко в живота. И много деца абсолютно не могат без това.

По материали на  Parents, Мона Василева

 

 

Мнение на специалиста

Календар на детските кризи

Да поговорим

Как да потушим кризите на гняв

Да поговорим

Имате ли бойна готовност да посрещнете възрастовите кризи

Здраве

Кризите на гняв са по-чести при забавено говорно развитие на детето

Още от Мнение на специалиста

Щастливи мъж и жена. Снимка: Getty

Защо забравяме да бъдем щастливи

Майка прегръща сина си. Снимка: Getty

Как да обясним на детето защо расте без баща

Тъжна жена. Снимка: Getty

Мамо, плачи

Мъж и жена, които се разделят. Снимка: Getty
 

Какво се случва, ако решите да си вземете почивка от брака

Злоядо дете. Илюстрация: Getty

Детето е подозрително към нови храни

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене

Кейти Пери. Снимка: Instagram

Заедно

Дъщерята на Кейти Пери и Орландо Блум снимачната площадка с майка си

Дейзи присъства на неделното шоу на Disney Night

Мъж и жена спорят разгорещено. Снимка: Getty

 

Да поговорим

7 причини, поради които връзката завършва с пълно фиаско

Проверете защо това се случва и дали сте обречени на самота

Ричард Гиър и Алехандра Силва. Снимка: Instagram

 

 

Заедно

Ричард Гиър се мести със семейство си в Испания

След дълга кариера в САЩ звездата от "Хубава жена" взе важно решение – ще живеят в Европа

Отворена книга, кафе, люляк. Снимка: Getty

Щастливи мъж и жена. Снимка: Getty

Мнение на специалиста

Защо забравяме да бъдем щастливи

Понякога сами съсипваме живота си, но можем да се отървем от глупавите нагласи и стереотипи

Хремата е изключително често срещана при малки деца.

Снимка: pexels

Здраве

Помощ! Носът на детето отново тече

Има ли решение на проблема с „градинския“ сопол

Има сигнали, които издават, че детето е готово да седне на гърнето.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Как да разберете дали детето ви е готово за гърнето

Израстването може да се окаже труден и много уморителен процес