7 съвета за безпроблемно пътуване с деца

Те ще ви помогнат да избегнете някои неприятни усещания, от които малките често се оплакват

12 Юли 2023 г.
7 съвета за безпроблемно пътуване с деца

Семейство пътува за морето. Снимка: Shutterstock

Предстои ви пътуване с децата и отсега се притеснявате, че на едното отново ще му прилошее в колата, а другото няма да спре да се върти, оплаква и мрънка.

За шофьора, а и за останалите в автомобила, това определено не е приятно и може дори да бъде доста изнервящо. Не е добре и за самите деца, защото те реално страдат.

Ето 7 полезни съвета, които ще ви помогнат да направите пътуването приятно, безопасно и най-важното – ще спестите на малките неприятните усещания, които със сигурност ги измъчват.

Внимателно погледнете всички колани и закопчалки на столчето. Снимка: Shutterstock

1. Прегледайте детските столчета и седалки

Не пропускайте преди всяко тръгване на близко или далечно разстояние да прегледате отново детските столчета или седалки, за да се уверите, че всичко по тях е изправно.

Това е изключително важно от гледна точка на безопасността на малчуганите, така че в никакъв случай не го пренебрегвайте и не си намирайте оправдания, че закъснявате и нямате време. Отнема точно 1-2 минути, не повече.

2. Идентификационни гривни

Изобщо не става дума за някаква нова или космическа технология, а за нещо съвсем простичко, но пък изключително полезно, което спокойно може да изработите у дома.

Ако предстои да пътувате и ще отседнете на място, където се предполага, че може да има повече хора и съществува, макар и хипотетична, опасност в някакъв момент да изгубите децата от поглед, това е нещо, което ще помогне много за разрешаване на проблема.

Въпросните идентификационни гривни не са нещо особено сложно за правене. Могат да бъдат от плат, плетени, от пъстри конци или едноцветни – въпрос на вкус е. Най-важното обаче е на тях да са написани имената на децата и вашите телефони за контакт. Не се смейте, но е наистина като нашийниците на кучетата, които помагат в случай на изгубване. При малки деца те наистина могат да бъдат спасяващи, ако ги изгубите.

3. Подгответе занимания за самото пътуване

Един от най-сериозните проблеми при дълго пътуване е скуката. Независимо дали е с влак, кола или самолет, за децата 1 час, прекаран неподвижно на някаква седалка или стол, се равнява на минимум два часа. Рано или късно това омръзва и на най-търпеливото и спокойно дете, и то започва да мрънка.

За да не се стига до това, предварително се заредете с различни, подходящи за пътуване игри, които да предложите на детето, когато усетите, че започва да му омръзва. Но не давайте всички накуп, а ги поднасяйте „на час по лъжичка“.

4. Пътувайте през нощта

Пътуването през нощта или много рано сутрин е стратегическо решение. Така хем не губите деня в път, хем пристигате навреме, хем спестявате на децата неприятните усещания и скуката, защото те инстинктивно заспиват и се събуждат чак, когато сте стигнали крайната цел.

Има обаче един минус. Някои шофьори не обичат да карат през нощта, тъй като това им тежи или им пречи на концентрацията. А това вече не е безопасно. Затова предприемайте такова пътуване единствено, ако шофьорът се чувства комфортно нощем.

5. Резервирайте местата предварително

В случай, че пътувате със самолет или влак, най-добре е да резервирате местата възможно най-рано, за да имате възможност да изберете такива, които са най-подходящи за децата.

Също така преди самото пътуване, тръгнете малко по-рано, за да може да се разтъпчете на мястото, да разгледате и изобщо да се подвижите, тъй като след това ще ви предстои известно време неподвижност, която няма да допадне на децата.

6. Винаги носете със себе си малко бисквити, леки закуски и вода

За да избегнете прилошаването в колата, гаденето и морската болест, много помага да давате на децата на всеки час или при необходимост нещо дребно за хапване. Това чувствително ще облекчи симптомите и така пътуването ще бъде далеч по-приятно.

През лятото, ако се налага да пътувате с ферибот, имайте предвид, че в каютата и на закрито полюшването от вълните се усеща много по-силно, отколкото на палубата. Освен това на палубата, далеч от перилата разбира се, има много за разглеждане, по-интересно е и клатенето на кораба остава на заден план.

Деца си почиват по време на път. Снимка: Shutterstock

7. Стратегически прекъсвания

Това няма как да се случи, ако пътувате със самолет, влак или ферибот. Но ако сте със собствената си кола, нищо не ви пречи да правите чести прекъсвания, за да могат децата да се раздвижат, подишат свеж въздух и разсеят.

Ако пътят е твърде дълъг и крайната цел – много далечна, по-добре го разделете на две части с едно преспиване някъде по средата, вместо да се уморявате всички в надпреварата с времето. Може пък на междинната ви спирка да има интересни местности, които ще е интересно да разгледате.

Деси Тодорова по материали от Mamma pret a porter

Още от Да поговорим

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Защо летните лагери са полезни за децата

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Понякога просто решаваме, че някой е лош, добър или сприхав, а не се интересуваме дали наистина е такъв.

Снимка: Shutterstock

Как ни вредят етикетите

Снимка: Shutterstock

Пирамидата на детското развитие

Мъж и жена спорят разгорещено. Снимка: Getty

 

7 причини, поради които връзката завършва с пълно фиаско

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Деца на летен лагер.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо летните лагери са полезни за децата

Те им помагат да се социализират и да станат по-самостоятелни

Жена, която мечтае. Снимка: Getty

Здраве

6 начина да се успокоите, които само увеличават стреса

Всички хора реагират различно на негативните емоции и не всички реакции са от полза за тялото

Ниската кръвна захар при кърмачетата е често срещано заболяване, което в повечето случаи не трябва да ви притеснява.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Ниска кръвна захар при кърмачета

Какви са причините за неонаталната хипогликемия и как най-правилно да реагирате

Снимка: Shutterstock

Здраве

Пирамидата на детското развитие

Месец по месец, обяснена от Станислава Чуринскиене